Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kiedy wprowadzać gluten?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kiedy wprowadzać gluten?

    Spotkałam się z różnymi opiniami różnych specjalistów i wciąż nie wiem, w którym miesiącu zacząć podawać dziecku gluten (karmię tylko piersią). I w jakiej formie?
  •    
       

    #2
    Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

    Zgodnie z obowiązującym aktualnie schematem żywienia niemowląt, gluten do diety dziecka karmionego wyłącznie piersią, należy wprowadzić w 5 - 6-tym miesiącu życia. Oznacza to, że gluten podajemy nie wcześniej niż w 5-tym, ale też nie później niż w 6-tym miesiącu.

    Zalecenia te wynikają z prewencji celiakii. Ryzyko zachorowania na celiakię zmniejsza się o 52%, gdy w czasie ekspozycji na gluten dziecko karmione jest piersią. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie glutenu do diety dziecka w czasie gdy jest ono jeszcze karmione mlekiem matki.

    Gluten wprowadzamy stopniowo i w niewielkich ilościach, w postaci kaszki glutenowej (kasza manna) lub kleiku zbożowego glutenowego, w ilości około 2-3 g na 100 ml, w przecierze jarzynowym lub z mlekiem matki. Można też wybrać jedną z kaszek glutenowych dostępnych na rynku i podawać ją według zaleceń producenta.

    Życzę powodzenia w rozszerzaniu diety maluszka!
    Dyplomowany Dietetyk
    Yánsè Poradnia dietetyczna

    Zapraszam na nasze strony!
    www.yanse.waw.pl
    Facebook

    Skomentuj


      #3
      Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

      No i my dokładnie tak samo wprowadzaliśmy

      Skomentuj


        #4
        Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

        ostatnio nasz pediatra zalecil nam poczekanie z glutenem do 10 miesiaca, bo podobno najnowsze nei opublikowane jeszcze badanai wykazaly,ze nie trzeba dziecku podawac glutenu 5-6 miesiacu zycia. Troche sie martwie, czy nie zaszkodze dziecku. Z drugiej stron jak wytlumaczyc wszystkim dookola zeby nie dawali dziecku chrupek,pieczywa itp bo ma gluten a jemu nie wolno? Nikt tego nie rozumie.
        nie po to umiem mówić, żeby siedzieć cicho.
        blogmlodegorodzica.pl

        Skomentuj


          #5
          Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

          Napisane przez betka-666 Pokaż wiadomość
          ostatnio nasz pediatra zalecil nam poczekanie z glutenem do 10 miesiaca, bo podobno najnowsze nei opublikowane jeszcze badanai wykazaly,ze nie trzeba dziecku podawac glutenu 5-6 miesiacu zycia. Troche sie martwie, czy nie zaszkodze dziecku. Z drugiej stron jak wytlumaczyc wszystkim dookola zeby nie dawali dziecku chrupek,pieczywa itp bo ma gluten a jemu nie wolno? Nikt tego nie rozumie.
          przyznam szczerze ze o takich informacjach nie słyszałam - napewno w tym tygodniu w DDTVN podajże w wtorek był reportarz i wywiad z dietetykiem ds. żywienia niemowląt na temat glutenu i najnowszych informacji nt. wprowadzania go do diety dziecka - możesz sobie zajrzyć na ich strone i tam jest ten reportaż do obejrzenia, ja wprowadzałam gluten córce powolutku i stopniowo, u nas kropeczka pietki od chlepka służa jako uśmierzacz bólu przy ząbkach już coś koło 8 miesiąca i napewno ciężko wytłumaczyć szczególnie babciom ze dziecku czegos nie wolno - znam to oj znam

          Skomentuj


            #6
            Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

            Wydaje mi sie ,ze koło 5 miesiąca przynajmniej ja tak wprowadzałem malutkiej stopniowo zaczynamy od jednej łyżeczki na 180 ml modefikowanego a jak jest u kobiet karmiących piersią to już musi sie inna jakaś mamusia wypowiedzieć

            Skomentuj


              #7
              Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

              Napisane przez megan35 Pokaż wiadomość
              Spotkałam się z różnymi opiniami różnych specjalistów i wciąż nie wiem, w którym miesiącu zacząć podawać dziecku gluten (karmię tylko piersią). I w jakiej formie?
              Najnowsze badania w tym temacie mówią o tym, iż gluten warto wprowadzać do diety niemowlaka od około 4-5 miesiąca. Warto na temat temat poczytać więcej na: http://supermamy.limango.pl/afera-gluten/. Zamieszczona w artykule grafika świetnie obrazuje schemat wprowadzania glutenu do diety.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                Ja wprowadzałam koło 6 miesiąca Długo karmiłam piersią trzymałam się zasady że pierwsze 5 -6 miesięcy karmię jedynie piersią potem metodą małych kroczków wprowadzałam nowości

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                  Tu jest bardzo ciekawy tekst na ten temat - http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywie...cka-z-glutenem

                  https://www.bobovita.pl/home/5-6-mie...diety-dziecka/

                  Ale ogólnie pisze, że "Według najnowszych zaleceń gluten powinno się wprowadzić do diety dziecka w pierwszym półroczu jego życia."

                  Ciekawa wypowiedź - http://www.mamazone.pl/artykuly/male...e-glutenu.aspx

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                    Zauważyłam, że zdania na ten temat są bardzo podzielone. Decyzja kiedy podać gluten w główniej mierze zalezy od Ciebie. Ale może przed podjęciem takiej decyzji poczytaj trochę na ten temat. Mi udało się znaleźć tutaj http://www.mojealergie.pl/gluten-w-diecie-niemowlaka/ ciekawy artykuł na temat glutenu w diecie niemowlaka. Sądzę, że wiele rzeczy Ci to wyjaśni.

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                      Napisane przez TwojDietetyk Pokaż wiadomość
                      Zgodnie z obowiązującym aktualnie schematem żywienia niemowląt, gluten do diety dziecka karmionego wyłącznie piersią, należy wprowadzić w 5 - 6-tym miesiącu życia. Oznacza to, że gluten podajemy nie wcześniej niż w 5-tym, ale też nie później niż w 6-tym miesiącu.

                      Zalecenia te wynikają z prewencji celiakii. Ryzyko zachorowania na celiakię zmniejsza się o 52%, gdy w czasie ekspozycji na gluten dziecko karmione jest piersią. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie glutenu do diety dziecka w czasie gdy jest ono jeszcze karmione mlekiem matki.

                      Gluten wprowadzamy stopniowo i w niewielkich ilościach, w postaci kaszki glutenowej (kasza manna) lub kleiku zbożowego glutenowego, w ilości około 2-3 g na 100 ml, w przecierze jarzynowym lub z mlekiem matki. Można też wybrać jedną z kaszek glutenowych dostępnych na rynku i podawać ją według zaleceń producenta.

                      Życzę powodzenia w rozszerzaniu diety maluszka!
                      a co jeżeli matka jest chora na celiakię?

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                        Dziękuję za zamieszczone tutaj informacje. Dla mnie będą one pomocne, bo wprowadzanie glutenu w diecie córki jest jeszcze przede mną. I z tego co zrozumiałam będę mogła jej około 5-go miesiąca stopniowo dodawać kaszkę mannę do posiłków?!?

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                          Ja zaczęłam wprowadzać w 6 miesiącu, ale to było za wcześnie i wróciliśmy dopiero po 9mies. Wydaje mi się, że każde dziecko jest inne i trzeba próbować.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                            Niektórzy lekarze uważają, że nie powinno się wprowadzać glutenu przed ukończeniem pierwszego roku życia, ale zdania są podzielone. Na pewno trzeba robić to bardzo ostrożnie i dokładnie przyjrzeć się, czy dziecko jakoś nie reaguje dziwnie na gluten.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Kiedy wprowadzać gluten?

                              My zaczęliśmy wprowadzać glutem około 6 miesiąca życia w postaci kaszki manny, córka jeszcze wtedy była na piersi a kaszkę dostawała w niewielkich ilościach. Gdy przez pewien czas obserwowaliśmy, że nić złego się nie dzieje ilości te stopniowo zwiększaliśmy.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X