Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

    W materiałach prasowych, jakie nadeszły do redakcji, znalazło się zaproszenie na konferencję i wywiad, który wydał nam się na tyle ciekawy, że Wam go udostępniamy.

    "Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

    Rodzice, którzy utracili nienarodzone dziecko, najczęściej borykają się z tym problemem sami. Nie musi tak być. O ich sytuacji oraz przeżywaniu straty opowiada Małgorzata Ostrowska-Czaja, Prezes Fundacji Przetrwać Cierpienie, organizator Pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Medycznej „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci”, która odbędzie się 24 maja br. w Katowicach.

    PYT: Co skłoniło Państwa do poruszenia tego bardzo trudnego i złożonego problemu, często uznawanego za temat tabu?

    Strata dziecka podczas ciąży dotyka rocznie ponad 40*000 rodzin w Polsce. To bardzo trudny i bolesny temat a każdy przeżywa go na swój sposób. Bardzo wiele osób, które tego doświadczyły nie wie, jak poradzić sobie z taką sytuacją – zarówno psychicznie, jak i w zakresie formalno-prawnym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że proces ten jest uregulowany zarówno w prawie cywilnym, jak i kanonicznym. Dodatkowo, wiele nieprawdziwych komunikatów na ten temat można znaleźć m.in. w Internecie. Często skłaniają one cierpiących rodziców do podejmowania walki ze szpitalami. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być liczne problemy w relacjach lekarz – pacjent, ale przede wszystkim – silne zakłócenie przeżywania procesu żałoby i pogrążanie się rodziców w depresji.

    PYT: Jak wygląda prawna sytuacja rodziców, którzy stracili nienarodzone dziecko?

    Rodzice, którzy utracili nienarodzone dziecko, mają prawo zorganizować mu pogrzeb. Niestety rodzice, często nieświadomi swoich praw, będąc w szoku po wiadomości, że ich dziecko nie żyje, podpisują dokument zrzeczenia się praw do ciała dziecka. Skutkuje to brakiem świadczeń należnych im z ZUS-u, jak też tym, że nie mogą pochować godnie swojego dziecka. Nie dotyczy to jednak wszystkich poronień. W polskim prawie występują szczegółowe regulacje, które określają, w jaki sposób należy postępować w danym przypadku. Przede wszystkim należy rozróżnić dwa terminy, którymi operują lekarze – poronienie, które występuje do 21 tygodnia i 6 dnia ciąży oraz martwe urodzenie, które występuje od 22 tygodnia ciąży. W praktyce oznacza to, że jeżeli lekarz nie może stwierdzić naocznie płci dziecka i uzyskać trzech głównych informacji, takich jak: płeć dziecka, waga oraz długość dziecka, nie może wydać karty zgłoszeniowej. Brak takiej karty uniemożliwia rodzicom rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a w konsekwencji – brak podstawy do uzyskania należnych świadczeń. Podobna procedura dotyczy również pogrzebu.

    PYT: Czy lekarz ma obowiązek informowania rodziców o tych procedurach?

    To, czy lekarz udzieli takiej informacji, zależy głównie od niego. Nasza kampania „Ja też jestem dzieckiem”, skierowana również do pracowników szpitali, ma na celu zmienić postawę wielu lekarzy i położnych oraz uświadomić im, jak ważne dla matki i ojca jest godne pożegnanie swojego dziecka oraz przejście tzw. pierwszego etapu żałoby. Należy podkreślić, że zachowanie oraz postawa lekarza w obliczu utraty dziecka ma ogromny wpływ
    na psychikę rodziców. Służby medyczne, pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie, mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy. Na szczęście coraz więcej pracowników naszej służby zdrowia rozumie dramat rodziców i pomaga im w tych trudnych chwilach.

    PYT: Czy pożegnanie się z dzieckiem może pomóc rodzicom w przeżyciu tragedii, jaka ich spotkała?

    Rodzice dużo łatwiej przechodzą traumatyczny okres żałoby po stracie dziecka, jeśli mogą zorganizować mu pogrzeb. Zazwyczaj nie jest to wielka uroczystość, raczej symboliczne pożegnanie, które ma jednak bardzo duże znaczenie dla stanu psychicznego rodziców. Podczas pogrzebu żałobnicy mają szansę na pożegnanie się z osobą utraconą. W przypadku rodziców, którzy tracą bardzo oczekiwane dziecko lub płód, poczucie straty może być równie bolesne jak strata dziecka starszego.

    PYT: Jak rodzice doświadczają stratę dziecka?

    Jest to bardzo złożony proces. Przede wszystkim kobiety, które straciły dziecko, muszą szybko przystosować się do nowej sytuacji. Ich organizm nastawiony jest na zajmowanie się dzieckiem, natomiast do psychiki dociera fakt, że maleństwo nie żyje. Rodzi to wiele trudnych emocji, takich jak poczucie osamotnienia, niesprawiedliwości i często niezrozumienia – zarówno przez najbliższych, jak i społeczeństwo. Do tego dochodzi stres, żal i lęk przed kolejną ciążą. Tak traumatyczne przeżycia mogą doprowadzić do depresji.

    PYT: Jak można pomóc kobiecie w takiej sytuacji?

    Przede wszystkim poprzez wsparcie najbliższych – rodziny, przyjaciół czy innych kobiet, które doświadczyły poronienia. Tylko oni rozumieją, co matka przeżywa po stracie dziecka – niektórzy obserwowali ją podczas ciąży, inni natomiast doświadczyli tego, co ona. Pomocnym w odnalezieniu równowagi psychicznej może okazać się również wyjazd lub nowe zajęcie
    w domu, a czasem wsparcie specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Najważniejsze jest jednak, aby przeżyć żałobę, która pozwoli uczcić pamięć dziecka i pogodzić się z jego odejściem. Bez takiego pożegnania powrót do normalnego życia będzie bardzo trudny.

    O Konferencji
    Konferencja pt. „Aspekt prawny, medyczny i psychologiczny rodziców po stracie dzieci” odbędzie się 24 maja br. w Katowicach. Podczas spotkania eksperci w tym m.in.: Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz lekarze i psycholodzy, poruszą trudny temat jakim jest sytuacja, w której znajdują się rodzice po stracie nienarodzonego dziecka. Konferencja będzie również okazją do podsumowania kampanii „Ja też jestem dzieckiem”.

    Więcej informacji można znaleźć tutaj: www.konferencjapc.pl

    O Fundacji
    Fundacja Przetrwać Cierpienie powstała, by pomagać, wspierać i ułatwić dostęp do specjalistów osobom psychicznie chorym, w ciężkiej sytuacji życiowej, przeżywającym lub po przeżyciu traumy. Przedstawiciele Fundacji opiekują się ofiarami przemocy domowej, zarówno dziećmi, kobietami, jak i mężczyznami. Ich praca opiera się na ścisłej współpracy
    z zespołem specjalistów, w którego skład wchodzą psychiatrzy, terapeuci, psychologowie kliniczni oraz pracownicy środowiskowi. Fundacja prowadzi również Punkty wsparcia, w których można skorzystać z pomocy psychologicznej, m.in. w Bytomiu,*Sosnowcu, Lublinie, Warszawie, Katowicach,* Wrocławiu czy Krakowie.
    Fundacja Przetrwać Cierpienie realizuje liczne programy wsparcia, m.in. „Nie bij, nie krzywdź, pozwól żyć”, skierowany do ofiar przemocy domowej, „Bezpieczna szkoła=bezpieczne dziecko”, którego celem jest dotarcie do szkół oraz rodzin i dzieci zarówno krzywdzących, jak i krzywdzonych, a także kampanię „Ja też jestem dzieckiem”, kierowaną do rodziców, którzy utracili dziecko, jak i placówek medycznych w całym kraju.
    Więcej informacji o Fundacji można znaleźć tutaj: www.przetrwaccierpienie.org.pl
    pozdrawiamy,
    Redakcja MamoToJa.pl
  •    
       

    #2
    Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

    Interesowalam sie ta problematyka i wiem, ze w jezyku polskim jest niewiele literatury w temacie. Ja takowa posiadam- bezplatnie moge ja udostepnic w pdf. Uwazam, ze wciaz sie za malo o tym mowi. Jesli ktos chcialby otrzymac taka publikacje, prosze o maila na mojego priva- dolores_anna@wp.pl. drodzy rodzice, zachecam- mozna wam pomoc. Pozdrawiam.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

      ja mysle ze rodzicom po stracie dziecka najlepiej mpomoglaby jakas bliska zaufona osoba z rodziny badz otoczenia. Jesli sie nei uda warto skorzystac z pomocy psychologa. Wiadomo strata dziecka to jedna z najgorszych rzeczy jaka moze nam sie przytrafic w zyciu aze straata nam ludziom bardzo ciezko sie oswoic. Dlatego warto pomagac i dbac by dana osoba czula sie wazna, potrzebna kochana i wysłuchana. Warto przytulic i poradowac dobrym slowem chociaz wiadomo ze nasze slowa wtedy wydaja sie puste i bezsensowne. Czas leczy rany.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

        Niedawno znalazłam się w trudnej sytuacji. 10 miesięcy temu urodziła mi się córcia, miesiąc po porodzie dowiedziałam się że mój brat również zostanie tatą. Mieszka daleko więc długie godziny poświęciliśmy na rozmowy telefoniczne o naszych dzieciakach. Jak to w przyszłości będą ze sobą się bawiły, grały w piłkę... Mimo książkowego przebiegu ciąży jego synek urodził się miesiąc przed terminem z wieloma wadami min. serduszka, jelit. Dziecko w stanie krytycznym żyło tylko miesiąc. Nie byłam na pogrzebie maluszka-nie potrafiłam tam być. Brat sam niósł trumienkę na cmentarz. Ten ból mogę sobie tylko wyobrazić, Ale to co czuje matka która przez miesiąc ściągała pokarm laktatorem aby gdy synio wyzdrowiej móc go karmić piersią? Co czuje gdy składa łóżeczko,ubranka... Bratowa bardzo źle zniosła cc, nie może wrócić do pracy. A brat... nie widziałam go już długi czas, rozmawiałam z nim telefonicznie-ale co myśli gdy w słuchawce słyszy beztroski śmiech mojej córki? Czas podobno leczy rany, ale takiej rany jaka pozostaje po stracie dziecka nikt ani nic nie jest w stanie wyleczyć. Można się z taką stratą oswoić ale nie wyleczyć pękniętego serca matki...

        Skomentuj


          #5
          Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

          Ciężko jak zdążyłeś przytulać dziecko, pobyć z nim.. Mój synek umarł w moim łonie, był bardzo malutki, bo ciąża nie taka zaawansowana i myślę o nim nadal, a minęło pół roku, a co dopiero takie..

          Skomentuj


            #6
            Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

            Napisane przez lawinia Pokaż wiadomość
            Ciężko jak zdążyłeś przytulać dziecko, pobyć z nim.. Mój synek umarł w moim łonie, był bardzo malutki, bo ciąża nie taka zaawansowana i myślę o nim nadal, a minęło pół roku, a co dopiero takie..
            a moge zapytac Cie kochana czy masz jeszcze jakies dzieci? Mam nadzieje ze nie urazam Cie tym pytaniem, jesli tak zignoruj...Bardzo wspolczuje z powodu utraty synka.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

              Moim zdaniem w takiej sytuacji najlepszym lekarstwem jest czas. Tylko czas potrafi złagodzić ból. Na pewno warto też porozmawiać z psychologiem.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                Wsparcie rodziny na pewno dużo daje, warto nie naciskać na temat i nie wychodzić przed szereg.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                  ja myślę, że najlepsze jest wtedy wsparcie od najbliższych, głównie od partnera... Przecież strata dziecka bardzo boli... sama nie chciałabym tego przeżyc nigdy

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                    Nie wiem jak można pomóc, zapewne potrzebne jest dużo wsparcia i opieki, modliwty, ale niestey tak czy tak dziecka rodzicówm to już nie zwróci i ból będzie tak smao duży Jedynie to to by być przy nich w tych trudnych chwilach

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                      Chciałam przypomnieć wszystkim, że już za kilka dni, 15-go października będziemy po raz kolejny obchodzić"Dzień dziecka utraconego". Warto chyba w ten dzień połączyć się z rodzicami, którzy utracili swoje dzieci. I pomóc im ogarniając ich pamięcią w modlitwie.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                        Takie konferencje i warsztaty na całe szczęście odbywają się coraz częściej w większych polskich miastach. Czy są skuteczne nie wiem, ale każde wyciągnięcie reki do potrzebującej osoby jest ważne.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                          cięzko jest pomóc , rodzina taka sam musi się z tym uporać, nic jej nie da pocieszenie "że będzie dobrze". Tu jest potrzebna wewnętrzna siła, aby dać sobie radę i zyć dalej. Serce pęka i żadne słowa go nie uleczą.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                            Nawet nie chcę sobie wyobrażać jakie to musi być cierpienie, myślę że nie da się pomóc i najlepszym lekarstwem w ten sytuacji bedzie po porstu czas.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Jak pomóc rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka?

                              Czy w takiej sytuacji da sie pomóc, Jeśli już jest dziecko to warto zainteresować sie nim i pomóc w opiece, może odprowadzić dom szkoły, zrobić zakupy.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X