Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak często kąpać niemowlę?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Jak często kąpać niemowlę?

    Czy codzienna kąpiel jest niezbędna? Czy wystarczy co 2-3 dzień? Spotkałam się z różnymi opiniami, że np. jak dziecko się nie poci, nie brudzi, bo nie bywa akurat w takich miejscach, to zbyt częsta kąpiel może być nawet szkodliwa.
  •    
       

    #2
    Odp: Jak często kąpać niemowlę?

    tutaj jest podobny wątek i dużo wypowiedzi dziewczyn na ten temat http://forum.babyonline.pl/forum/sho...light=k%B1piel - u nas kąpiemy Zosie codziennie od momentu narodzin - nawet jak trafiliśmy do szpitala a było to dwa razy to kąpiel była obowiązkowo, jak była noworodkiem to kąpiel była też ukojeniem na brzuszek kolkowy, ja nie wyobrażam sobie iść spać nie wykąpana więc takie samo mam zdanie w kwestii Małej, dla Zosi czas kąpieli to też sygnał iż zbliża się noc i spanie,

    Skomentuj


      #3
      Odp: Jak często kąpać niemowlę?

      Napisane przez 27otsifem Pokaż wiadomość
      tutaj jest podobny wątek i dużo wypowiedzi dziewczyn na ten temat http://forum.babyonline.pl/forum/sho...light=k%B1piel - u nas kąpiemy Zosie codziennie od momentu narodzin - nawet jak trafiliśmy do szpitala a było to dwa razy to kąpiel była obowiązkowo, jak była noworodkiem to kąpiel była też ukojeniem na brzuszek kolkowy, ja nie wyobrażam sobie iść spać nie wykąpana więc takie samo mam zdanie w kwestii Małej, dla Zosi czas kąpieli to też sygnał iż zbliża się noc i spanie,
      Zgadzam się z koleżanką że systematyczna kąpiel to znak dla dziecka że zbliża się noc i pora spania. Moja córka ma 19 msc i przez ten czas nie wykąpałam jej tylko 1 raz jak miała stan podgorączkowy. Moje zdanie jest takie żeby kąpać codziennie, nawet jak jest noworodkiem i teoretycznie nie brudzi się jak dorosły człowiek.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Jak często kąpać niemowlę?

        teraz jakaś dziwna moda na kapanie co jakiś czas ja zawsze kapałam codziennie dziecko się przyzwyczaja taki rytuał

        Skomentuj


          #5
          Odp: Jak często kąpać niemowlę?

          Pytanie o zalecaną częstość kąpieli dotknęło dwóch aspektów.
          Jeden to kwestia zdrowia. Otóż już dawno zauważono, że przesadne dbanie o czystość jest niehigieniczne. Mówiąc wprost, zamiast pomagać nam utrzymać zdrowie, zwiększa szansę na chorobę. Mycie jest czynnością, która pozbawia skórę dziecka ochronnej warstwy łoju. Detergenty, jakich używamy do mycia, łatwo uszkadzają naskórek. Skórę chroni też często nasza własna, rodzinna flora bakteryjna, dzięki czemu są mniejsze szanse na grzybicę. Dlatego obecnie zaleca się kąpiel co 2-3 dni a nawet rzadziej. Oczywiście należy podejść do tego zalecenia elastycznie. Jeśli nasz maluszek codziennie tapla się w kałuży, żeby uzyskać swój ulubiony kolor, to codziennie też będziemy go kąpać.
          Drugi aspekt, który bardzo słusznie został wyeksponowany, to przyzwyczajenie dziecka do rytuału i stałego rytmu. Rytuałem przed zaśnięciem nie musi być kąpiel, a może być np bajka opowiedziana przez tatę (kąpiel dziecka to męska rzecz), kołysanka, wspólna rodzinna chwila w łóżku, gdy mama karmi przed zaśnięciem a reszta rodziny się do nich przytula, śpiewa piosenkę, czyta książeczkę, coś mruczy, lub po prostu jest. Nie jest przestępstwem, jeśli jest to kąpiel, choć taki rytuał bywa kłopotliwy np w podróży (ja kąpałem pierwsze dziecko po przyjeździe na miejsce nawet o godz. pierwszej w nocy. Z następnymi dziećmi, pomimo, że wówczas zalecano codzienna kąpiel, już tak nie robiłem).
          Jeszcze jedna uwaga: opieka nad dzieckiem powinna dawać radość a nie stanowić źródła stresu. Dlatego uśmiech i szczęście rodziców są ważniejsze od tego, czy dziecko będzie wykąpane codziennie, czy też rzadziej. Rodzic kierujący się miłością i instynktem a nie książką ma małe szanse, by zrobić krzywdę swojemu dziecku.
          Takiego właśnie szczęścia i radości życzę wszystkim Państwu biorącym udział w dyskusji.
          Pozdrawiam.
          prof. UWM dr hab. n. med, Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

          Skomentuj


            #6
            Odp: Jak często kąpać niemowlę?

            Sądzę, że codzienna kąpiel to podstawa pielęgnacji dziecka. My w zasadzie do pierwszego roku życia kąpiemy się, używamy emulsji do kąpieli z http://emolium.pl/ Nie powoduje podrażnień, jest bezpieczna dla skóry dziecka. Nie wyobrażam sobie, by dziecko nie było kąpane codziennie.

            Skomentuj


              #7
              Odp: Jak często kąpać niemowlę?

              My też kąpiemy synka codziennie ale osobiście uważam że jak maleństwa jeden dzień nie umyje sie w wanience to też nic się nie stanie. Oczywiście inna sprawa jest już z pełzającym, chodzącym czy już całkiem ze "starszakiem"

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                Napisane przez pradip Pokaż wiadomość
                My też kąpiemy synka codziennie ale osobiście uważam że jak maleństwa jeden dzień nie umyje sie w wanience to też nic się nie stanie. Oczywiście inna sprawa jest już z pełzającym, chodzącym czy już całkiem ze "starszakiem"
                u nas Zosie raz nie kąpaliśmy w życiu - i jakoś dziwnie jej było nie mogla sie odnaleźć czy jest nocka czy dzień - u nas teraz to już duza panna i kąpiel to podstawa

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                  Raczej myjemy dzieciaczki codziennie, ale zdarza się ze Zuzia zaśnie bez mycia i nie robimy z tego afery. Fabianka natomiast nie kąpie jak jest w domu chłodno zwłaszcza teraz jak przepalamy tylko wieczorem

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                    Ja swoją córkę kąpałam codziennie, gdy była taka mała

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                      Napisane przez nosti Pokaż wiadomość
                      Ja swoją córkę kąpałam codziennie, gdy była taka mała
                      My od małego kąpaliśmy synka codziennie (może z 5 razy przez prawie 10 miesięcy nie był kąpany).

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                        My co drugi dzień kapiemy. Od małego zaczeliśmy i tak się przyjęło po dziś dzień. Ale jak przyjdzie lato, zacznie hasać po dworku porządnie to zaczniemy codziennie kąpać.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                          u nas kąpiel musi byc codziennie bo to czesc rytuału wieczornego - raz Zosi nie wykapialismy i pozalowalismy tego bo wieczor byl starszny

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                            Napisane przez 27otsifem Pokaż wiadomość
                            u nas kąpiel musi byc codziennie bo to czesc rytuału wieczornego - raz Zosi nie wykapialismy i pozalowalismy tego bo wieczor byl starszny
                            No to u nas tak samo Raz jak chcieliśmy przenieść małego z samochodu do łóżeczka bo usnął jak wracaliśmy do domu to jak tylko go przebraliśmy i nakarmionego włożyliśmy do łóżeczka otworzył oczy i nie zasnął dopóki nie wrzuciliśmy go do wanienki

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Jak często kąpać niemowlę?

                              Napisane przez pradip Pokaż wiadomość
                              No to u nas tak samo Raz jak chcieliśmy przenieść małego z samochodu do łóżeczka bo usnął jak wracaliśmy do domu to jak tylko go przebraliśmy i nakarmionego włożyliśmy do łóżeczka otworzył oczy i nie zasnął dopóki nie wrzuciliśmy go do wanienki
                              nio u nas ten wieczor pamietny bez kapieli zakonczyl sie kompaniem 0 22:30 bo nie bylo spania, kapanie musi byc bo inaczej Zosia nie wie ze juz pora do lozka wiec to obowiazkowa czesc dnia dla nas

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X