Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

chwila refleksji;)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    chwila refleksji;)

    Usłyszałam kiedyś, że dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił tego, czego pragnie. Chyba nie do końca zdawałam sobie sprawy z prawdziwości tych słów póki nie zostałam matką. Kiedyś tak poukładane życie stało się jedną wielką niewiadomą, podporządkowaną temu, co przeżywa moje uczące się świata dziecko. Z każdym nowym dniem widzę jak to nowe życie uczy się wszystkiego od początku, jak zapisuje swoją "tabula rasę". Każdy uśmiech jest tak naturalny i tak prawdziwy, że skłania tylko i wyłącznie do radości. Patrząc w roześmiane oczy maleństwa marzę o tym, by móc z taką łatwością "łapać" radość. Cieszy się niemal wszystkim, każdym naszym gestem, uśmiechem, wszystkim co weźmie w swoje łapki. A łapki ciągle ma zajęte...czym? Głównie badaniem świata i to z wielkim przejęciem. Często robi przy tym tak poważne minki... ciekawe co myśli w danej chwili? Rączki zajęte, oczka zajęte, czyli mała główka również zajęta. I wtedy rodzi się w niej pewnie chęć posiadania. Maluszek nie rozumie, że czegoś może nie dostać. Dlaczego? Skoro coś jest, dlaczego mam tego nie mieć? Czy ktoś powiedział, że właśnie ja tego nie dostanę? Ich minka mówi: dlaczego nie, nie rozumiem? ja to chcę dajcie mi! A my zamiast uczyć się, musimy uczyć ich, że aby się cieszyć musi być ku temu powód i że nie wszystko można mieć.
    Szkoda, ze dorosłe życie w dużej mierze weryfikuje tę ich lekkość bytu, tak jak to nastąpiło z nami. Może świat byłby weselszy?
       
Working...
X