Wróć   Forum Babyonline.pl > Twoje dziecko > Wychowanie i nauka
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Wychowanie i nauka Wasze metody i porady wychowawcze

Co nowego na forum? Zasady na forum.

Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat.
Szczepionki chronią dziecko przed wieloma groźnymi chorobami. Eksperci mówią, które szczepienia obowiązkowe i zalecane są najważniejsze.

Konkurs na BRZUSZEK MIESIĄCA!
DODAJ zdjęcie swojego brzuszka w ciąży i WYGRAJ zestaw pościeli dla maluszka!

Porady ekspertów Babyonline.pl
Zapraszamy do zadawania pytań :)

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody!
Zmieniamy się dla Was, zajrzyj po szczegóły.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-05-2017, 21:16
dorotamizera dorotamizera jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
dorotamizera.polki.pl

Domyślnie Odp: Bezstresowe wychowanie

Rozmawiałam z rodzicami z klas moich córek (6 i 8 lat) i jestem poruszona, jak często odwołują się oni do zasady bezstresowego wychowania. Czy to znaczy, że pozwalają swoim dzieciom w zasadzie na wszystko i nie reagują na ich niewłaściwe zachowanie? Słyszałam opinię rodziców, którzy twierdzili, że rodzic powinien być kumplem dla swojego dziecka i nie powinien stosować żadnych zakazów i kar, a dzięki temu dziecko, będzie uczyło się samodzielnie rozwiązywać problemy, będzie miało poczucie własnej wartości i łatwiej poradzi sobie w życiu. Zdziwiło mnie takie przekonanie, ale może wynika ono z indywidualnych doświadczeń tych osób?

Poczytałam sobie na ten temat, i tak:

Edyta Gruszczyk – Kolczyńskiej w „Starsze przedszkolaki, jak skutecznie je wychowywać i kształcić w przedszkolu i w domu.”, pisze, że nie sposób uniknąć stresujących sytuacji w życiu dziecka. Dziecko nadmiernie chronione przed sytuacjami trudnymi nabywa zdecydowanie mniej doświadczeń w zakresie radzenia sobie z niepowodzeniami. Zbyt ostro reaguje w sytuacjach, gdy nie może otrzymać tego, co chce. Do tego dochodzi poczucie krzywdy, bo jest przekonane, że dorośli muszą spełnić każde jego życzenie i służyć mu w każdej sytuacji. Ponieważ jest to niemożliwe, nasilają się konflikty i kłopoty wychowawcze szczególnie w przedszkolu lub szkole.

Ewa Zielińska w artykule w Bliżej dziecka „O bezstresowym wychowaniu” pisze, że rodzic powinien zachować równowagę pomiędzy miłością rodzicielską a dyscypliną dzięki temu da swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Uważa, że dzieci, wychowywane bez podania konkretnych wzorców, bez ustalenia granic, bez wyznaczania zakazów i nakazów, tracą orientację w tym, co jest dobre, a co złe i nie potrafią wybrać dobra, gubią się w otaczającej rzeczywistości. Dzieciom powinno się wpajać zasady postępowania, bo dzięki nim rozwijają swoją samoocenę, samokontrolę i empatię oraz budują prawidłowe relacje z rówieśnikami i dorosłymi, uczą się odpowiedzialności za to, co robią i jak się zachowują oraz rozumieją konsekwencje swojego postępowania.

A jeśli chodzi o kary, w przypadku moich córek sprawdza się pewna prosta metoda, którą kiedyś przeczytałam w „Psychologii wychowania” Ziemowita Włodarskiego.
Karą jest niepodanie nagrody.
W sytuacji kiedy dziecko oczekuje na nagrodę, a jego nadzieje nie zostają spełnione – przeżywa rozczarowanie będące dla niego karą. Taka kara nie wywiera na dziecko szkodliwego wpływu, ale uczy przestrzegania norm.

Wiem, że powinnam wam przesłać tylko linki do tych publikacji, ale nie znalazłam ich w necie :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2017, 16:12
majkaka majkaka jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
majkaka.polki.pl

Zamiast mówić bezstresowe powiadziałabym wychowanie bez przemocy. Wychowanie które polega na zrozumieniu dziecka. Nie chcemy żeby w jego życiu nie było stresu. Chcemy żeby nie stresowało się bezsensownie i niepotrzebnie. Po to jest to partnerskie podejście. Słowo bezstresowe wychowanie źle się kojarzy ale samo podejście jest słuszne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2017, 08:42
onexia12's Avatar
onexia12 onexia12 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
onexia12.polki.pl

Chyba każde wychowanie powinno być bezstresowe? Nie znam żadnego rodzica, który działa tak, by przysporzyć dzieciom jak najwięcej stresu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania