Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Witamina d

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Witamina d

    Witam, od jakiegoś czasu karmie mojego syna (1 marca kończy siedem miesięcy) mlekiem modyfikowanym(następnym 2), ale w nocy nadal karmie go piersią. No i co teraz z witaminą D ? podawać ją jeszcze czy mm dostarcza ją w zupełności ?
  •    
       

    #2
    Odp: Witamina d

    Napisane przez 92natalia Pokaż wiadomość
    Witam, od jakiegoś czasu karmie mojego syna (1 marca kończy siedem miesięcy) mlekiem modyfikowanym(następnym 2), ale w nocy nadal karmie go piersią. No i co teraz z witaminą D ? podawać ją jeszcze czy mm dostarcza ją w zupełności ?
    Ja bym podawała dalej witaminę chociaż do wiosny kiedy maluch będzie mógł czerpać ja ze słońca. Wtedy też będzie jadł już więcej produktów które też mu ja dostarczą

    Skomentuj


      #3
      Odp: Witamina d

      dokładnie myśle tak jak pradip - ale najlepiej było by skonsultować z lekarzem, zapewne dr Jurkowski wypowie się okiem fachowca na ten temat jak tylko będzie na forum

      Skomentuj


        #4
        Odp: Witamina d

        podobno w promieniach slonecznych, ale tak pomyslmy na ludzki rozum, przecież wychodząc na słońce chronimy skórę kremami z filtrem. Nie sądzicie, że filtr może byc przeszkodą w chłanianiu witaminy D? Nie wiem czy bym tak ryzykowała, Podawałam swojemu maluchowi Vita DK , K bo w mojej rodzinie may problemy z krzepliwością krwi, a D wiadomo i do 3 lat powinno się podawać, niektórzy twierdzą, ze nawet dlużej.
        Niepoprawna romantyczka

        Skomentuj


          #5
          Odp: Witamina d

          Napisane przez Klaudia877 Pokaż wiadomość
          podobno w promieniach slonecznych, ale tak pomyslmy na ludzki rozum, przecież wychodząc na słońce chronimy skórę kremami z filtrem. Nie sądzicie, że filtr może byc przeszkodą w chłanianiu witaminy D? Nie wiem czy bym tak ryzykowała, Podawałam swojemu maluchowi Vita DK , K bo w mojej rodzinie may problemy z krzepliwością krwi, a D wiadomo i do 3 lat powinno się podawać, niektórzy twierdzą, ze nawet dlużej.
          To prawda że kremy z filtrem blokują dostęp promieni słonecznych w końcu od tego są

          Skomentuj


            #6
            Odp: Witamina d

            Z witaminą D jet pewien kłopot. Są kraje, w których zaleca się 200j, są kraje, w których dyskutuje się o tym, czy konieczne jest podawanie witaminy D u dzieci karmionych piersią. Są też kraje, w których grono ekspertów ustaliło zalecaną dzienną dawkę witaminy D3. W Polsce jest to 400j/dobę a nawet sugeruje się 600j u starszych niemowląt. Większe dawki witaminy D są potrzebne w okresach intensywnego wzrostu a więc do roku po urodzeniu. Dzieci karmione piersią bez dodatku zewnętrznej witaminy D, w odróżnieniu od dzieci karmionych niewitaminizowanymi mieszankami, zwykle nie mają objawów krzywicy. Mleko matki zawiera witaminę D w ilości 1/4-1/2 wspomnianego wyżej dobowego zapotrzebowania, co wystarcza, by nie było ewidentnych objawów niedoboru. Uzupełnieniem podaży z mleka ludzkiego jest zwykle nasłonecznienie. Szacuje się, że wystarczy nasłonecznić ok 15% powierzchni ciała przez 15 minut dziennie, by wyprodukować ilości witaminy D pokrywające z nawiązką dobowe zapotrzebowanie. Ponad 15% powierzchni ciała to np odkryte kończyny górne dziecka. Nie należy się bać słońca. Do raka skóry usposabiają oparzenia słoneczne a nie samo nasłonecznienie, więc stopniowo oswajana skóra może być bez lęku wystawiana na słońce.
            Wrócę jednak do głównego pytania. Jeśli dziecko dostaje w pokarmie mamy ok 200j witaminy D3 i w mleku sztucznym (można to policzyć - dane są na pudełku) dalsze 200j, to nie ma potrzeby suplementacji. Jeśli dziecko wypija w mieszance 400j lub więcej, to na pewno nie ma potrzeby dodawania czegokolwiek. Jeśli jest mniej, to nie będzie błędem podanie 1 kropli witaminy D3. Oczywiście moje wyliczenie jest słuszne dla założenia, że dziecko siedzi całą dobę w piwnicy i pomijamy produkcję w skórze. Produkcja własna w skórze nie powoduje objawów przedawkowania witaminy D3, które czasem obserwujemy w trakcie suplementacji zewnętrznej, dlatego warto o nią dbać.
            Pozdrawiam
            prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

            Skomentuj


              #7
              Odp: Witamina d

              Dziękujemy za rozjaśnienie sytuacji. A jak to jest z przedawkowaniem witaminy D? czy to prawda że wtedy dziecko więcej się poci?

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Witamina d

                Dziękuje za tak wyczerpującą i edukująca wypowiedz.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Witamina d

                  Zwiększona potliwość nie jest charakterystycznym objawem przedawkowania witaminy D3. Typowymi objawami są : spadek apetytu, osłabienie, zaparcia, wymioty, rozdrażnienie. obniżone napięcie mięśni, wielomocz, wzmożone pragnienie, czasem odwodnienie i pojawienie się złogów wapnia np w nerkach.
                  Pozdrawiam
                  prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Witamina d

                    Napisane przez dr_Jurkowski Pokaż wiadomość
                    Zwiększona potliwość nie jest charakterystycznym objawem przedawkowania witaminy D3. Typowymi objawami są : spadek apetytu, osłabienie, zaparcia, wymioty, rozdrażnienie. obniżone napięcie mięśni, wielomocz, wzmożone pragnienie, czasem odwodnienie i pojawienie się złogów wapnia np w nerkach.
                    Pozdrawiam
                    prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra
                    Dziękuje za odpowiedz i obalenie kolejnego mitu

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Witamina d

                      O nie wiedziałam ze takie objawy mogą świadczyć o przedawkowaniu witaminy D. Muszę powiedzieć koleżance której córka ma te objawy a lekarz nie wie co jej jest.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Witamina d

                        Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe, ale niedobory są jeszcze gorsze i czasem trwale coś uszkadzają. Lekarze nie bez powodu w końcu je zalecają. Znam Vita DK w jednym opakowaniu, czy jak ktoś się trzyma zaleconej dawki to może przedawkować? Jakoś nie chce mi się wierzyć...

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Witamina d

                          Na ostatnim szczepieniu pediatra pytała ile mleka maluch wypija a karmię tylko mm. Jeżeli nie wypija litra na dobę to podawać vit. Stąd wniosek, że jeżeli dużo mleka będzie pić a ja dodatkowo dawać 400 jednostek to przedawkować bardzo łatwo.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Witamina d

                            A skad wiadomo ile dziecko wypije? Mnie od razu wyznaczył dawkę Vita DK , a czy to nie jest przy tym badaniu na pól roku, że albo zwiększy dawkę, albo zmniejszy?
                            Niepoprawna romantyczka

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Witamina d

                              Ja moim dzieciom podaję witaminę d od urodzenia do tej pory, a mają teraz 3 i 4 latka. Gdy dzieci miały około 1,5 roczku to nawet pediatra zaleciła dwie kapsułki dziennie, ze względu na "lecące nóżki" dziecka. Piersią karmiłam jakieś 5 miesięcy, ale wówczas też dawałam witaminę. Poza tym moje dzieci bardzo dużo czasu spędzają na dworze, kontakt ze słońcem mają częsty. Ostatnio słyszałam, czytałam na innym forum i na blogu, że wprowadzono nowe zasady co do dawkowania witaminy d, tzn. należy ją podawać do ukończenia 18 roku życia. Może to i dobrze, bo niedobór tej witaminy ma groźne konsekwencje, a przecież jedna kapsułka dziennie to niewielki koszt.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X