Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kieszonkowe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Kieszonkowe

    Witam serdecznie,

    od jakiego wieku i czy w ogóle dziecko powinno dostawać kieszonkowe?
  •    
       

    #2
    Wydawanie kieszonkowego

    Dziecko dostaje kieszonkowe, ale zamiast oszczędzać wydaje na nieprzydatne drobiazgi. Jak zachęcić dziecko do zbierania, oszczędzania pieniążków?

    Skomentuj


      #3
      Odp: Kieszonkowe

      Kieszonkowe – zdecydowanie tak. Jest to nie tylko element edukacji ekonomicznej, ale też bardzo dobry instrument budowania samodzielności i odpowiedzialności dziecka. Jego wysokość trzeba dostosować do własnych możliwość oraz do wieku i potrzeb dziecka. Inną kwotę może otrzymywać młody człowiek, który kupuje kanapki w szkolnym sklepiku ze zdrową żywnością, a inną osoba, która codziennie z domu przynosi kanapkę lub chodzi na obiady w szkolnej stołówce.
      Kiedy zacząć wypłacać kieszonkowe? Jest to sprawa indywidualna. Są dzieci, które już w wieku 8-9 lat są na tyle odpowiedzialne, że można bez żadnych obaw przekazywać im stałe, niewielkie sumy. Zasada jest jednak taka, że im młodsze dziecko, tym kontrola rodziców nad jego wydatkami powinna być większa. Dziecko powinno dostać jasny sygnał – to są twoje pieniądze, ale rodzicom nie jest wszystko jedno, na co je wydajesz. Jeśli nasza pociecha zachowuje się racjonalnie, wydaje pieniądze na potrzebne rzeczy, czy nawet zaczyna oszczędzać , aby kupić jakiś wymarzony gadżet, to warto to docenić i zacząć ograniczać kontrolę. Więcej informacji na temat zasad wypłacania kieszonkowego, znajduje się tutaj:http://https://bankomania.pkobp.pl/d...u-kieszonkowe/
      Ekspert PKO Banku Polskiego

      Skomentuj


        #4
        Odp: Wydawanie kieszonkowego

        Najbardziej skuteczny sposób uczenia oszczędzania, to własny przykład. Dziecko powinno od rodzica otrzymać prosty przekaz – dzisiaj czegoś nie kupujemy, aby zaoszczędzić pieniądze i w czasie weekendu pójść razem np. do kina. To jest dużo skuteczniejszy sposób, niż opowiadanie o tym, że rodzice długo oszczędzali, aby kupić mieszkanie czy samochód. Proponuję też zastosować metodę bodźców pozytywnych. Zachęcamy do oszczędzania jasnym sygnałem, że jeśli dziecko zaoszczędzi np. na wymarzoną zabawkę 50-60% potrzebnej sumy, to resztę dopłacą rodzice. Często to bardzo skuteczny sposób wyrabiania nawyku oszczędzania.
        Jak uczyć dzieci oszczędzania?
        http:// https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/9-sposobow-na-to-jak-zmobilizowac-dzieci-do-wiekszych-oszczednosci
        Ekspert PKO Banku Polskiego

        Skomentuj


          #5
          Odp: Kieszonkowe

          Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź

          Ten link niestety mi nie działa Czy mogłabym prosić o podesłanie jeszcze raz?

          Skomentuj


            #6
            Odp: Kieszonkowe

            Przepraszam i już się poprawiam - prawidłowy link:https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/czy-warto-dawac-dziecku-kieszonkowe/
            Ekspert PKO Banku Polskiego

            Skomentuj


              #7
              Odp: Wydawanie kieszonkowego

              Poprawiam link - jak zachęcić dziecko do oszczędzania: https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/9-sposobow-na-to-jak-zmobilizowac-dzieci-do-wiekszych-oszczednosci/
              Ekspert PKO Banku Polskiego

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Kieszonkowe

                Bardzo dziękuję. A co zrobić w przypadku, gdy dziecko wydaje całe kieszonkowe pierwszego dnia? Oczywiście nie dostaje do końca tygodnia więcej pieniędzy, ale sytuacja powtarzała się już kilkukrotnie.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Kieszonkowe

                  Dobrze, że jest Pani konsekwentna. To połowa sukcesu. Spróbujmy jednak innej metody. Można umówić się z dzieckiem, że połowa kieszonkowego będzie odkładana na ważny dla niego cel. Można do tego wykorzystać konto internetowe dla dziecka, w którym są specjalne, wirtualne skarbonki. Rodzicom bardziej tradycyjnym proponuje zwykły słoik z naklejką „klocki”, „kino”, „gra” (coś o czym nasza pociecha marzy), do którego będziecie wspólnie wrzucać część kieszonkowego. Perspektywa nagrody powinna zmotywować dziecko, a w słoiku (musi być przezroczysty) urośnie spora suma. Może to zadziała – i połączymy zabawę, nawyk oszczędzania i systematyczności. Życzymy powodzenia!
                  Jak nauczyć dziecko oszczędzania: https://bankomania.pkobp.pl/dla-najmlodszych/rodzice/jak-nauczyc-dziecko-oszczedzania/
                  Ekspert PKO Banku Polskiego

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Kieszonkowe

                    A jak ustalić wysokość kieszonkowego? Mój syn ostatnio wrócił ze szkoły i powiedział, że koledzy dostają więcej niż on. Ja nie chcę podnosić mu kieszonkowego nie dlatego, że mnie na to nie stać, ale dlatego, że nie uważam, żeby tak małemu dziecku było potrzebne więcej pieniędzy. Jak to wytłumaczyć dziecku?

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Wydawanie kieszonkowego

                      A ja mam odwrotny problem! Mój syn dostaje kieszonkowe i wszystko odkłada, a jak chce sobie coś kupić, to przychodzi do mnie albo do męża i prosi np. o 2 zł na batona. Mówimy mu, że ma przecież kieszonkowe i z tego powninien kupować swoje rzeczy, ale mały mówi, że zbiera na to albo na tamto (to co chwilę mu się zmienia). I co z tym zrobić? Z jednej strony dobrze, że oszczędza, z drugiej - nie po to dajemy mu kieszonkowe, żeby potem jeszcze dokładać na słodycze i inne przyjemności.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Kieszonkowe

                        Wysokość kieszonkowego powinna być ustalona wspólnie podczas rozmowy wstępnej - wówczas argument, że "koledzy mają więcej" traci swoją moc.Kwota jaką przekazujemy powinna być taka, żeby dziecko faktycznie uczyło się rozsądnego wydawania pieniędzy. Rodzice musza wziąć pod uwagę jego potrzeby, ale też szerszy kontekst. Jeśli finansują wszystkie zakupy i potrzeby swojej pociechy, a kieszonkowe to jedynie bonus, który dziecko przeznacza na swoje "zachcianki", to kieszonkowe może być niewielkie. Inaczej, gdy dziecko kupuje sobie codziennie kanapkę lub picie - wówczas musi być wyższe.
                        Aby kieszonkowe uczyło rozsądnego dysponowania pieniędzmi, powinno umożliwiać dokonywanie drobnych zakupów oraz odkładania niewielkich sum. Zbyt niskie kieszonkowe, za które nie można nic kupić, ani nic odłożyć - wyzwala frustrację. Nie może być też za wysokie - rodzi to pokusę wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy i przeświadczenie, że nie trzeba oszczędzać, bo "zawsze mi zostaje". To trudne, ale trzeba znaleźć "złoty środek".
                        Więcej na ten temat: https://bankomania.pkobp.pl/dla-najm...zlote-na-lody/
                        Ekspert PKO Banku Polskiego

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Wydawanie kieszonkowego

                          W tym wypadku również rodzice powinni wykazać się konsekwencją. Jeśli umowa była taka, że z kieszonkowego dziecko kupuje sobie również batoniki, to nie ma powodu, aby teraz z tego rezygnować. Chcemy przecież nauczyć dziecko racjonalnego gospodarowania pieniędzmi - oszczędzanie to jeden z ważnych elementów tej edukacji, ale nie jedyny.
                          Ekspert PKO Banku Polskiego

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Kieszonkowe

                            A czy dobrą karą byłoby na przykład zabranie kieszonkowego dziecku jeżeli nie robi tego, czego oczekują od niego rodzice?

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Kieszonkowe

                              halo, halo?

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X