Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Niepełnosprawny brat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Niepełnosprawny brat

    Bardoz prosze o poradę - jak wytłumaczyć rodzeństwu niepełnosprawność (głęboką) i brata. 4 latek zadaje mi pytania odnośnie brata z głęboką niepełnosprawnością: a dlaczego on nie mówi, dlaczego nie chodzi itp. Jedyne co mi przychodzi na myśl to "bo widzisz kochania twój brat jest chory". I tak wciąż, mimo, że pytania sa coraz bardziej dociekliwe. A ostatnio pojawia sie nawet lekceważenie i brak szacunku - młodszy napluł na brata, twierdząc, że on i tak nie reaguje... Ręce załamuję. A chciałabym, żeby trochę się o niego troszczył..
  •    
       

    #2
    Odp: Niepełnosprawny brat

    witam
    z pewnością trzeba powstrzymać takie zachowania jak plucie czy stwierdzenia: on i tak nie reaguje
    rodzic stanowczo stwierdza: nie zgadzam się, żebyś tak się zachowywał wobec brata, kocham go bardzo, jest moim synkiem i nie pozwolę, by ktoś go tak traktował. jeśli zrobisz to jeszcze raz, będzie kara
    i jeżeli zachowanie się powtórzy - konsekwentnie trzeba tę karę zastosowa oczywiście mówiąc kara mam na myśli konsekwencje zachowania czyli np. przeproszenie brata lub odebranie jakiegoś przywileju np.oglądania bajki
    4-latkowi trudno zrozumieć dlaczego ktoś jedynie leży, nie wstaje, nie mówi
    musi się tego nauczyć
    nie ma innego spsobu jak obserwowanie Państwa zachowania - tego jak Państwo mówicie do niepełnosprawnego synka, dotykacie go, pielęgnujecie
    warto powtarzać, że syn nie może mówić, ale słyszy i można do niego mówić, głaskać go po ręce, bo to czuje, tak można się z nim porozumieć, powiedzieć mu, że się go kocha
    zachowanie 4-latka można rozpatrywać także w kontekście zwrócenia na siebie uwagi, podkreślenia, że jest się "lepszym" od brata
    proszę spróbować więcej czasu spędzać z 4-latkiem, jeszcze więcej go przytulać
    czasem zdrowe dzieci dorastają niejako " w cieniu" chorego rodzeństwa, (które potrzebuje więcej uwagi i troski rodziców) przez co pojawiają się w nich trudne emocje z którymi sobie nie radzą
    warto porozmawiać z malcem o tym, co dzieje się w nim, gdy mama pielęgnuje starszego brata, rozmawia z nim, całuje go, pomóc mu nazwać pojawiajace się emocje (4-latek jeszcze tego nie potrafi)
    proszę napisać jak się układają relacje chłopców, czekam na wieści od Pani
    pozdrawiam serdecznie
    Edyta Żółtowska
    psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Niepełnosprawny brat

      Właściwie jest lepiej, tzn. nie zauważyłam już takich zachowań, aczkolwiek nadal jest brak zainteresowania i lekceważenie. No może nie do końca, bo jak mamy awarię, tzn. płacz, czy krzyk to widać, że 4 latek jest przejęty i patrzy co robimy z jego bratem. Nie do końca to rozumie, ale widać, że jest zdenerwowany, bo tłumaczyliśmy mu ze zdwojoną siłą, że brat jest chory, że byc może coś go boli, że nie wiemy często co mu jest, bo nie potrafi tego zakomunikować. Ale tłumaczyliśmy też, kiedy brat się cieszy i staraliśmy się zwracać mu na to uwagę. I zauważyłam już ze dwa razy, że śmiali się obaj - a chyba nie do końca wiedzieli z czego

      Skomentuj


        #4
        Odp: Niepełnosprawny brat

        Mnie w przyszłości też czeka ten etap dociekania, czemu mój brat jest inny niż wszyscy, czemu nie mówi, czemu nie słyszy?
        Ja będę pewnie się starała odpowiadać tak samo, ponieważ brat zachorował jak był mały, dopiero jak moje dziecko będzie starsze to powiem mu całą prawdę, że brat urodził się normalny, ale poród odbierał jedyny lekarz, jaki był wtedy na dyżurze a mało tego, pijany...ale to było 35 lat temu, jednak brat jest taki jaki jest, a my sądami czy innymi czynnościami i tak zdrowia byśmy już nie przywrócili.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Niepełnosprawny brat

          Trzeba dziecku dużo tłumaczyc, że brat jest chory i ze nigdy nie będzie zachowywał się tak jak młodszy syn. Jeśli syn źle się zachowuje, trzeba mu wtedy wytłumaczyć, że źle zrobił itp

          Skomentuj


            #6
            Odp: Niepełnosprawny brat

            Dla jednego i drugiego dziecka to cieżka sytuacja, jedno chciało by się bawić z druim ale jedno ze względu na chorbe może nie móc, a drugie tego już nie zrozumie

            Skomentuj


              #7
              Odp: Niepełnosprawny brat

              Jeśli problem jest tak duży poszłabym do psychologa, można też zabrać malca na zajęcia z osobami niepełnosprawny, aby zobaczyło, że brat nie jest jedyny.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Niepełnosprawny brat

                Bardzo współczuję...uważam, że takiej sytuacji ciężko przedstawić w zrozumiały sposób 4 letniemu dziecku. Po mału już zacznie rozumieć, że brat jest inny i jak już zrozumie, będzie wiedział to zacznie mu pomagać.
                Psycholog byłby na pewno pomocny w wytłumaczeniu dziecku czemu tak jest.

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Niepełnosprawny brat

                  Myślę, że powoli należy dziecku tłumaczyć czym jest niepełnosprawność i to, że ktos jest "inny" nie znaczy że jest gorszy. Z tego co pamiętam jest nawet bajka terapeutyczna o niepełnosprawności tylko nie pamiętam tytułu.
                  Jeżeli nie radzi sobie jednak Pani z tym trudnym tematem, można poprosić psychologa o pomoc. Na pewno będzie mu łatwiej. A nie ma co zwlekać, bo z czasem może być gorzej.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Niepełnosprawny brat

                    Cierpliwość i tłumaczenie...

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Niepełnosprawny brat

                      Nie zawsze samo tłumaczenie pomaga, czasami zajęcia gdzie można przebywać z innymi osobami niepełnosprawnymi mocno zbliża szczególnie dzieciaki do takich ludzi. Wózek to też nie jest koniec świata, siostry koleżanka mieszka na 3 piętrze i jest na wózku udało się zebrać pieniądze na specjalne podesty tego typu http://e-schodolazy.pl/ teraz dziewczyna żyje pełnią zycia.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Niepełnosprawny brat

                        musisz mu delikatnie wytłumaczyć, że jest chory. Z czasem to zrozumie.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Niepełnosprawny brat

                          Daj mu czas, jest jeszcze malutki. U nas też na początku były problemy. Pomogło chyba właśnie regularne jeżdżenie całą rodziną do ośrodka Ortus. Okazało się, że jest więcej dzieci z różnymi problemami i niepełnosprawnościami i że też można się z nimi pobawić.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Niepełnosprawny brat

                            Trzeba dziecku pomóc zrozumieć to co się dzieje, pokazać jak należy traktować ludzi niepełnosprawnych (że trzeba im pomóc w podstwowych czynnościach). Musi sobie uświadomić, że nie tylko zdrowi zasługują na szacunek i miłość z naszej strony.
                            Dla dziecka to może być trudne, ale gdy będzie widzał jak mama obchodzi się z bratem na pewno to zroumie. Powodzenia !

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Niepełnosprawny brat

                              Myślę , że teraz nie zostaje nic innego jak tylko dużo rozmawiać i tłumaczyć...synek podrośnie i sam zrozumie pewne rzeczy, z cała pewnościa nabierze szacunku do chorego brata. Tylko teraz nie zmuszaj do na siłę " do miłości " bo efekt będzie odwrotny...

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X