Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

czy to dobry moment na drugie dziecko??

Collapse
Zamknięty wątek
X
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    czy to dobry moment na drugie dziecko??

    cześć dziewczyny
    zastanawiam się kiedy zacząć się starać o drugie dziecko??
    Moja córka ma 2lata a chciałabym mieć drugie dziecko ale nie wiem jaki odstęp miedzy dziećmi jest dobry nie chciałabym aby różnica miedzy rodzeństwem była zbyt duza ani zbyt mala. Sama nie wiem co mam robić ja bym chciałam zajść w ciąże pod koniec tego roku ale mój mąż mówi żebyśmy się jeszcze trochę wstrzymali ale..................... co jest tak naprawdę dobre to nie wiem
    nie potrafimy podjąć decyzji
    czy ktoś z was miał taki sam dylemat
    proszę o podpowiedz z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam wszystkich
  •    
       

    #2
    Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

    Cześć,
    zasada jest taka, że u większości żaden moment nie jest ani dobry, ani odpowiedni. U nas było podobnie - zastanawianie się, itd., ale ja wychodzę z założenia, że jak już wejśc w pieluchy to raz, a dobrze, a później z nich wyjść i nie wracać.

    Miesiac i dwa dni temu urodziłam naszego drugiego synka Jasia, starszy synek ma teraz 2 latka i 8 miesięcy, tak więc jak widzisz - w ciążę zaszłam kiedy starszy nie miał jeszcze dwóch latek. Chciałam wcześniej, ale z racji tego, że mieszkamy sami i nie mamy pomocy jakiejkolwiek ze strony rodziny na co dzień, musieliśmy odczekać, aż Adaś będzie potrafił samodzielnie zejść po schodach i będzie się w stanie oduczyć siusiania w pieluchę - oczywiście żeby nieco sobie ułatwić opiekę nad dwójką. No i że będzie na tyle już "kumaty", ze będziemy mu w stanie wytłumaczyć jakie zmiany nas czekają, tj. że pojawi się braciszek. I muszę powiedzieć jest super 4 miesiące przed porodem Adaś nauczył się siusiać na nocnik, łóżeczko zamieniliśmy na nowy tapczanik, a Adaś fantastycznie przygotował się na nowego członka rodziny - pomaga nam kąpać brata, uspokaja go, itd. Nie powiem - nie jest łatwo, zwłaszcza wieczorne manewry z kąpielą i usypianiem dwójki, jednak na szczęście mąż wieczorami jest w domu, więc radzimy sobie razem. Jak wiadomo początki zawsze są ciężkie, ale cieszę się na myśl, że za ok. 2 latka mam szansę na spokojne przesypianie całych nocy czyli już bliżej niż dalej. Od września Adaśko ma pójśc do przedszkola - chcę aby móc młodszemu dać więcej kontaktu ze sobą na wyłączność nie zaniedbując tym samym starszego, któremu potrzebny jest spory kontakt z rówieśnikami (ma niesamowicie duuuuuuże pokłady energii) oraz nowy etap rozwoju - nauka nowych rzeczy, których ja już nie jestem mu ws stanie zapewnić w takim stopniu w jakim bym chciała, a dobre przedszkole na pewno w tym pomoże.

    Moja szwagierka, której synek skończył w maju 2 latka jest obecnie w 2 miesiącu ciąży, więc maleństw ciąg dalszy w rodzinie.

    W moim przypadku odwlekanie decyzji o dziecku mogłoby się przerodzić w brak decyzji o kolejnym maluchu. Tak to już jest, że wygodnictwo się podoba i mogłabym nie mieć ochoty wracać do pieluch i nieprzespanych nocek. A tak już pierwszy miesiąc mam za sobą

    Gdybym ja miała doradzać, to zacznijcie starania już dzisiaj a przynajmniej przy pierwszej płodnej okazji

    Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkiego co najlepsze życzę !!!

    Skomentuj


      #3
      Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

      WitajWedług mnie to odpowiedni moment.Sama mam dzieciaczki z prawie 2 letnią róznicą.Córcia ma 3,5 roku a synek 23 miesiące.Córcia od początku pomagała mi przy synku np. przynosiła pieluszki,podawała kremik.Bardzo sie cieszyła z braciszka.Obecnie dzieciaczki coraz częsciej bawią sie sami w swoim pokoju, nie jest im stale potrzebna mama bo już mają swoje towarzystwo.Tak wiec sądze że mała różnica wieku jest bardzo dobra dla dzieci.Napewno będa sie lepiej dogadywać i miec wiecej wspólnych zabaw niż jakby ta różnica wynosiła np. 5 lat.Wówczas każde z dzieci jest na innym etapie i interesują je odmienne rzeczy.Takie przynajmniej jestmoje zdanie na ten temat




      Skomentuj


        #4
        Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

        Nie odwlekaj tej decyzji, bo naprawdę nie warto! Ja miałam podobny dylemat jak ty, i o drugie dziecko zaczęliśmy się starać dopiero kiedy mała miała jakieś 5 lat. Niestety- później miałam kłopoty z zajściem w ciążę i teraz tak się złożyło, że młodsza córka ma półtora roku, a starsza niedawno skończyła czternaście... I żałuję, że wcześniej się nie zdecydowałam, bo Ola ma teraz swoje koleżanki, szkołę i małą się zajmuje raczej niechętnie. Dwanaście lat różnicy, a kontakt mają praktycznie zerowy. Niejedna osoba wydawała się zdziwiona, że narzekam, bo wydawało jej się, że takie dziecko będzie ,,drugim rodzicem". A to jest absolutna nieprawda. Nie ma lepszego i gorszego momentu na drugą ciążę, bo zawsze będzie jakieś za i przeciw. Ale nie bój się tego! Później, gdy twoja córeczka podrośnie, będziesz odkładać to coraz bardziej. Teraz masz jeszcze wprawę w zajmowaniu się maleństwem, przywykłaś do nieprzespanych nocy, deserków i zupek w słoiczkach. Mnie było bardzo ciężko z powrotem ,,przestawić się" na takie macierzyństwo. Twoja córeczka jest jeszcze na tyle mała, że łatwiej złapie kontakt z nowym członkiem rodziny. Więc moja odpowiedź to zdecydowanie: tak!
        Moja prawie dorosła córka


        Moja wyrośnięta kruszynka

        Skomentuj


          #5
          Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

          Tak naprawdę nie ma idalnej różnicy wieku
          u nas jest 6 lat i 2,5 roku i żadna różnica nie jest ani zła ani dobra
          każda ma swoje plusy i minusy
          jednak zbyt duża różnica wiku powoduje że dzieci nie znajdą wspólnego języka w wieku późniejszym możei tak ale jako dzieci na pewno nie
          zbyt małą różnica może wykończyć fizycznie matkę
          2,5 roku jak na razie dla mnie jest OK choć są momenty że mam dość


          JULA

          MAJA

          OLGA

          Skomentuj


            #6
            Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

            kazda róznica wieku ma swoje plusy i minusy chyba najwazniesze to to zebyscie to Wy byli juz gotowi.
            ja chcialam mala roznice zeby sie szybko dogadywali wyszla nam roznica 2lata i miesiac, mlody juz samodzielny w duzym stopniu wiec jest ok. jak mniej niz 2 lata to trzeba pomyslec o wozku blizniaczym ale czym wieksza roznica tym w pewnym sensie latwiej,
            ja robie jedna dziure w pracy za 2 lata Gabrys szkola Gosia przedszkole a ja do pracy.

            Skomentuj


              #7
              Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

              dzidzia moim zdaniem jeśli tego naprawde chcesz to nie zastanawiaj się...ja kiedyś nie chciałam drugiego dziecka,a teraz się zdecydowaliśmy że chcemy ale nie wychodzi nam a nasz Bartek ma już 7 lat....teraz zazdroszcze tym koleżankom co maja dwójkę dzieci i jest między nimi mała różnica wieku..a z perspektywy czasu jak się patrze na B to mi go żal że jest jedynakiem....cóż drugi raz tego błędu bym nie popełniła!!!





              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                Dzidzia każdy moment jest dobry jeśli jesteście na to gotowi.Między moimi synkami jest 3lata i 4miesiące różnicy.Chcieliśmy mieć dzieci z mniejsza różnica wieku i udało się ale szczęście nie trwało długo a mieliby różnicy 2lata 6 miesięcy.Ale doczekaliśmy się i jest cudnieStarszy bawi i zabawia młodszego.Słodki widok jak Igor mówi.Oskar kocham cie:*I buziak.Mieć jedno dziecko to szczęście ale dwoje to raj:-P
                Ewa
                moje dwa cuda:IGOREK 11.09.2007 GODZ.23.10 3150g.57cm.
                Oskarek12.01.2011 godz.17.05
                3150g.55cm.
                10miesięcy i 17dni-pierwszy ząb

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                  Uważam że rok, 2 lata przerwy to dobry moment. Dziecko będzie miało brata lub siostrzyczkę do wspólnej. Ty zdążysz odpocząć, ale jeszcze nie całkiem wyjść z pieluch. Ja bardzo chciałabym starać się o drugie dziecko ale narazie to niemożliwe. Szkoda

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                    Napisane przez dzidzia888lew Pokaż wiadomość
                    cześć dziewczyny
                    zastanawiam się kiedy zacząć się starać o drugie dziecko??
                    Moja córka ma 2lata a chciałabym mieć drugie dziecko ale nie wiem jaki odstęp miedzy dziećmi jest dobry nie chciałabym aby różnica miedzy rodzeństwem była zbyt duza ani zbyt mala. Sama nie wiem co mam robić ja bym chciałam zajść w ciąże pod koniec tego roku ale mój mąż mówi żebyśmy się jeszcze trochę wstrzymali ale..................... co jest tak naprawdę dobre to nie wiem
                    nie potrafimy podjąć decyzji
                    czy ktoś z was miał taki sam dylemat
                    proszę o podpowiedz z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam wszystkich
                    Zastanawiamy się nad tym samym...hmmm
                    Post przestarzały więc może 2 dzidzia już jest



                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                      Na pewno

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                        moim zdaniem planując tak okazuje się że żaden czas nie jest dobry.ja jak planowałam to w końcu okazało się że nic z tego,czekałam na dziecko ponad 8 lat,więc nie zawsze takie planowanie wychodzi na dobre.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                          U nas jest trochę ponad 2 lata. Wszystko zależy jakie chcesz mieć między nimi relacje. Im mniejsza różnica, tym lepiej będą się dogadywać. Im większa, tym Tobie będzie łatwiej.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                            ja bym chciala zaczac starania o drugie dziecko gdy moje pierwsze pojdzie juz do przedszkolka

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: czy to dobry moment na drugie dziecko??

                              Ja także uważam, że to dobra różnica, 2-3 lata w sam raz, też mam taki plan, ale zobaczymy co z tego wyjdzie

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X