Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy zabrać dziecko na cmentarz?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Czy zabrać dziecko na cmentarz?

    Witam,
    moja córka ma obecnie 4 lata, parę razy była na małym cmentarzu z moją mamą. Wie że istnieje coś takiego jak cmentarz. W tym roku chciałam ją zabrać na duży cmentarz ale...
    No właśnie, zastanawiam się czy to jest miejsce dla dzieci w tym wieku? Spokoju mi nie dają pytania które na pewno się pojawią. Jak dziecku wytłumaczyć co to jest grób? Cały czas myślę nad odpowiedzią i nic nie przychodzi mi do głowy. O co może jeszcze zapytać 4-latek. Chciałabym się przygotować na taką "wycieczkę".
  •    
       

    #2
    Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

    Podejrzewam, że chcesz ją zabrać na cmentarz na Wszystkich Świętych. Moim zdaniem warto by było najpierw udać się na "wycieczkę" kilka dni wcześniej, kiedy na cmentarzu nie ma takiego tłoku. Wtedy będziesz mogła spokojnie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ją pytania. Może nawet wspólnie posprzątacie groby bliskich? Później możesz ją wziąć na Święta- myślę że dziecko już nie będzie aż tak zaciekawione tym miejscem i nie będzie miało raczej więcej pytań.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

      Oj podbijam temat również jestem ciekawa odpowiedzi moja córcia co prawda niespełna 3 letnia, pyta o wiele rzeczy ale nie zgłębia zbytnio tematu.
      Na groby jeździmy zazwyczaj kilka dni wcześniej lub później. Zawsze uważałam że dym ze zniczy nie wpływa dobrze na oczka malucha, jak by nie było często jest sporo dymu,

      Skomentuj


        #4
        Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

        ja mam Młodsza corke ale pewno jak była by wieksza to rozmowa gdzie pojdzie przeprowadzona by była wczesniej - ze pójdziemy gdzies gdzie jest duzo pomników (nie wspominałabym iz babcia, prababcia lezy w tym grobie bo byla by fala innych pytan raczej z strony dziecka) - a są one stawiane ku pamieci osób których juz nie ma z nami, opowiedziałabym ze na pomnikach zapala sie znicze i zanosi kwiaty - i to oznacza iz pamietamy o naszych bliskich

        Skomentuj


          #5
          Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

          Ja właśnie tak tłumaczyłam, że pomnik to taka pamiątka po osobach które zmarły ale nie byłam pewna czy to dobry kierunek.
          Oczywiście pojawiają się kolejne pytania "dlaczego?" bo były chore albo już starsze i kolejne "a dlaczego?".
          No jakoś trzeba przez ten temat też przebrnąć.

          Skomentuj


            #6
            Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

            Napisane przez moniab83 Pokaż wiadomość
            Ja właśnie tak tłumaczyłam, że pomnik to taka pamiątka po osobach które zmarły ale nie byłam pewna czy to dobry kierunek.
            Oczywiście pojawiają się kolejne pytania "dlaczego?" bo były chore albo już starsze i kolejne "a dlaczego?".
            No jakoś trzeba przez ten temat też przebrnąć.
            nio temat nie jest latwy do ogarnięcia i dyplomatycznego wytłumaczenia dziecku - moja córa jeszcze nie mówi za duzo, ale już sie boje tych wszystkich pytań

            Skomentuj


              #7
              Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

              Witam drogie mamy!
              rozumiem, że zbliżające się listopadowe święto zapoczątkowało tematy związane z cmentarzem i umieraniem?
              to rzeczywiście nie są łatwe rozmowy z dziećmi, ale niezwykle ważne i porządkujące dziecięcy świat
              dla dziecka to niezwykły dar jeśli rodzic nie ucieka nawet przed trudnymi pytaniami, tylko stara się na nie odpowiedzieć
              odpowiadając szczerze i uważnie na pytania 3, 4, 5 latka zwiększamy swoje szanse na to, że dziecko także mają 13 lat przyjdzie do nas, gdy będzie miało wątpliwości czy problemy
              jednym słowem rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać
              pytanie tylko jak? dwie wskazówki - po pierwsze szczerze, po drugie dostosowując odpowiedzi do potrzeb i możliwości dziecka
              trudne prawdy powinny być podawane dzieciom jak lekarstwo - w odpowiedniej dawce i odpowiednim czasie
              jak go wybrać? słuchając dziecka - to ono zada nam pytania, a my musimy odpowiedzieć na to konkretne pytanie i poczekać
              być może ta jedna odpowiedz na razie wystarczy a może dziecko przetrawi ją kilka chwil i zada kolejne
              i wtedy odpowiadamy na to konkretne, następne pytanie
              nie zalewamy dziecka wiedzą, nie robimy wykładu - dostrajamy tempo do malucha
              jesli jest potrzeba pozastanawiania się jak powiedzieć dziecku o śmierci - możemy się nad tym pochylić - czekam na sygnał mam - jestem do dyspozycji
              a czy zabierać malca na cmentarz - zabierać, tak samo jak do kościoła, teatru, domu przyjaciół - jesli to miejsce jest dla nas ważne, nie ma powodu, by nie brać tam dzieci
              warto tylko uswiadomić sobie, że dziecko nie oswojone z grobami i ich znaczeniem, potraktuje cmentarz jak kolejne nowe miejsce - nie ma co oczekiwać, że będzie ciuchutko chodziło alejkami - raczej będzie biegać i skakać - jak każde dziecko
              dlatego lepiej (tak jak podpowiedziała jedna z mam) na pierwszy raz wybrać zwykły dzień w środku tygodnia, przed wyjściem powiedzieć dziecku gdzie idziemy i jak trzeba się tam zachować, a w czasie odwiedzin grobów przygotować się na rozmowę z malcem, jege ewentualne pytania
              im spokojniej mama do tego podejdzie, tym spokojniej przyjmie to dziecko
              to jak matki drogie, zastanawiamy się jak powiedzieć dziecku co to znaczy śmierć?, umrzeć? grób?
              pozdrawiam gorąco
              Edyta Żółtowska
              psycholog, specjalizuje się w problemach dotycznacych wychowania dzieci i relacji w rodzinie, interesuję się też psychoonkologią. Mama dwojga dzieci: Hani i Stefanka.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                dokładnie rozmowa z dzieckiem na temat grobów, śmierci, umierania itp nie jest łatwa... Sama się zastanawiam, jak ja bym to rozwiązała... NA pewno skorzystałabym z tej porady, bo faktycznie ciężko jet dziecku wytłumaczyc co to jest grób

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                  Mój póki co jest mały i z nami chodzi, ale jak podrośnie będzie trzeba mu to jakoś w mądry i delikatny spoósb , ale tak by zrozumiał wytłumaczyć. Zawszę ładnie mówią, że mamusi dziadkowie tutaj mają swój pomnik, by o nich pamiętać , by pokazac pokoleniom, a teraz dziadziuś z babcią już śpią z aniołkami.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                    ja zabieram. trzeba dziecku tłumaczyć co to jest

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                      Moja dzieci chodzą z nami na cmentarz prawie co niedziela. Starsza córcia wie że na cmentarzu jest jej dziadek i że chodzimy mu zaświecić znicz, zeby wiedział ze o Nim pamiętamy. Nie tłumaczyłam jej jescze dlaczego dzidzia tam jest kiedyś nadejdzie ten czas i będę musiała jej wytłumaczyć co to jest cmentarz i dlaczego tam jest tak wiele grobów zmarłych

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                        Ja bym nigdy nie zabrała dziecka na pogrzeb, ale na cmentarz tak w niedziele po mszy to i nasz synek często jest zabierany, ale jest jeszcze za mały, aby mu to tłumaczyć. Ważne, aby delikatnie powiedzieć dlaczego jest cmentarz itd.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                          Zalezy, ile dziecko ma. Na pogrzeb nie zabrałabym tak szybko. A na cmentarz jak najbardziej, Wszystkich Świętych to dobry moment na wytłumaczenie mu wszystkiego.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                            Kiedy odpowiednio przygotujemy dziecko na takie wyjście to myslę, że nie będzie miało z tym problemów - trzeba też wziąć pod uwagę wiek dziecka, im starsze tym lepiej

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Czy zabrać dziecko na cmentarz?

                              Moim zdaniem to nie powinien byc problem. Dziecko powinniśmy traktowac jak człowieka, małego ale człowieka. Tzn że możemy mu wszystko pokazywac ale trzeba tłumaczyc tak, zeby zrozumialo. Dziecko może nie pojmnie jeszcze co to śmierc ale przynajmniej nie bedzie sie balo.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X