Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

Collapse
Zamknięty wątek
X
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    #31
    Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

    Kryzysowe sytuacje? To codzienność! Są różne - czasami to przycięcie paluszka drzwiami od szafy - wystarczy wtedy przytulić maluszka i dać magicznego-uzdrawiającego buziaka. Na 'kukę' powstałą na kolanie podczas upadku doprawioną całym morzem łez - najlepiej działa 'przeciwbólowy' plasterek. Ale nie zawsze to takie proste! I tym trudniejsze, że od kiedy pojawiły się na świecie moje dzieci, nie należę do najspokojniejszych osób. Łatwo powiedzieć 'w kryzysowej sytuacji najważniejsze to opanować się i żeby dziecko nie widziało naszej złości'. Ale jak to? Chyba też mam prawo do wyrażania swoich uczuć, a czasami tym uczuciem jest złość! Niestety taka jest prawda. Są to jednak skrajne przypadki, gdy spieszę się, jestem głodna, mam milion spraw na głowie, a każde z dzieci akurat coś chce i żadne nie chce ze mną współpracować. Wtedy krzyczę! Wiem, że dzieci się tego boją, jednak jest to silniejsze ode mnie. No dobra - ale (mam nadzieję) nie jestem matką tyranką i jeżeli widzę, że dziecko 'źle się zachowuje' (czyli nie tak jakbyśmy my dorośli tego sobie życzyli - bo akurat tak jest nam wygodniej), a przyczyną tego jest zmęczenie po całym dniu w przedszkolu - przytulam je i mówię, to co widzę - jesteś zmęczony, masz zły humor i marudzisz, musisz się wyspać. Syn wtedy cicho pochlipuje, przestaje krzyczeć i przytula się do mnie. Gdy syn miał mniej niż dwa lata otwierał często lodówkę i coś z niej chciał. Trudno było zrozumieć, o co mu chodzi, bo jeszcze nie wypowiadał wszystkich słów. On się denerwował, że nie rozumiem i nic mu nie daję, ja również byłam zła, że nie rozumiem, a drzwi lodówki są już tak długo otwarte. I wtedy olśniło mnie! Wystarczy podnieść dziecko, a ono pokaże mi palcem! Synek był szczęśliwy, mama również. To taki przykład, który pokazuje, że z każdej kryzysowej sytuacji można znaleźć wyjście - wystarczy inaczej spojrzeć na problem.

    Nie bardzo podobają mi się wypowiedzi mam na tym forum typu 'stawiam 2,5 letnie dziecko do kąta i czekam, aż zrozumie swój błąd'. Czyżby? Przemyśli sobie wszystko i nagle zacznie postępować prawidłowo? Wątpię w to! Raczej stojąc w tym kącie znienawidzi swojego rodzica. Staliście kiedyś w kącie? Co wtedy czuliście? Mi też zdarzało się stosować kary lub krzyczeć 'wyrzucę twoje zabawki'. Efekt był raczej odwrotny do zamierzonego.

    Sama się złoszczę, więc moim dzieciom również na to pozwalam. W granicach rozsądku. Rzucanie przedmiotami w każdego jest co najmniej niebezpieczne, ale płacz, krzyk lub ściśnięcie mamy z całej siły, żeby pokazać jak się na nią zdenerwowało - akceptowalne. Gdy na to pozwoliłam ostatnio mojej 2,5-letniej Córce, zdziwiłam się ile takie małe dziecko może mieć energii. Ścisnęła mamę z całej siły i złość jej przeszła Także, nie lubię mówić moim dzieciom "nie płacz już, nic się nie stało, to nie boli". To zaprzeczanie uczuciom.

    Gdy dziecko męczy mnie cały dzień, żebym kupiła mu każdą zabawkę jaką zobaczy w telewizji - mówię mu, że zapiszę to sobie na liście. I to wszystko. Dziecko jest szczęśliwe, że przyjęłam do wiadomości jego potrzeby i zapomina o tej zabawce

    I tak na podsumowanie (zaraz dobiega północ, więc niewiele już zdążę napisać) - chyba najlepszą pomocą dla mnie w kryzysowych sytuacjach są poradniki dla rodziców. Może nie przeczytałam ich wiele, ale pozwoliły mi spojrzeć na świat oczami dziecka, przypomnieć sobie jak to było, gdy ja byłam mała i zaakceptować uczucia (także te negatywne) moje i moich pociech. Nie wiem, czy wszystkie rady w nich zawarte są dobre, nie wiem czy prawidłowo postępuję, ale mam taką nadzieję. Kocham moje dzieci i chcę aby wyrosły na wspaniałe, akceptujące siebie osoby.

    Skomentuj

    •    
         

      #32
      Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

      Jako mama doskonale wiem, jak ciężkie potrafią być kryzysowe sytuacje, szczególnie kiedy jesteś sama. Znalazłam się w takiej sytuacji nie raz i nie dwa. Mam 10-miesięczną córkę, zaczyna poznawać świat, raczkuje, chodzi więc często kiedy coś pójdzie nie po jej myśli zaczyna się cyrk. Histeria jest nie do opisania, wszystkie sposoby na jej opanowanie zawodzą. Oprócz jednego. Puszczenie piosenki ''Ta Dorotka". Gabrysia staje się wtedy jak zahipnotyzowana. Siada i buja się w przód i tył i na boki. Wzrok ma przy tym tak skupiony jakby wykonywała jakąś bardzo ciężko umysłową pracę. Po wcześniejszym płaczu nie ma nawet najmniejszego śladu. Widząc taki obrazek można się z niej uśmiać do łez. Dorotka to najlepsza przyjaciółka Gabrysi i pomaga nam zawsze, wtedy kiedy czuję się wypruta ze wszystkich sił, kiedy chcę chwilę odpocząć, kiedy marzę o ciepłej kawie... Naprawdę to nasz świetny i niezawodny sposób na kryzysowe sytuacje.

      Skomentuj


        #33
        Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

        Wybraliśmy w końcu laureatów! Książki wygrywają:
        • nanajka81
        • alen300
        • malcwi
        • sokoliczka
        • we_kasia
        • arlettax
        • goszu-17
        • dziadova
        • ewisz
        • AgnieszkaMG
        • tamlin111
        • emiliazgaju
        • mamamarta04
        • aducha6662
        • aagnieszkaa1


        Gratulujemy serdecznie laureatom! Zapraszamy do naszych innych konkursów na babyonline.pl!
        pozdrawiamy,
        Redakcja MamoToJa.pl

        Skomentuj


          #34
          Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

          Dziękuję za wyróżnienie <3

          Skomentuj


            #35
            Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

            dziękuję

            Skomentuj


              #36
              Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

              Dziękuję!

              Skomentuj


                #37
                Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

                Dziękuję

                Skomentuj

                •    
                     

                  #38
                  Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

                  Wspaniale! Dziękuję

                  Skomentuj


                    #39
                    Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

                    Dziękuję bardzo!

                    Skomentuj


                      #40
                      Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

                      Gratulacje

                      Skomentuj

                      •    
                           

                        #41
                        Odp: Wygraj zabawny poradnik dla rodziców. Konkurs „Ratunku! Dziecko!”

                        ;d;d;d;d;d

                        Skomentuj

                               
                        Working...
                        X