Wróć   Forum Babyonline.pl > Pytania do eksperta > Porady eksperta PKO
Zarejestruj się FAQ Użytkownicy Grupy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz fora jako przeczytane

Porady eksperta PKO Kiedy dawać kieszonkowe? Czy pieniądze powinny być nagrodą? Jak wychować dziecko, aby umiało oszczędzać, rozsądnie wydawać i jak tłumaczyć wartość pieniądza – na te i inne pytania odpowiada ekspert PKO Banku Polskiego.

Co nowego na forum? Zasady na forum.

Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat.
Szczepionki chronią dziecko przed wieloma groźnymi chorobami. Eksperci mówią, które szczepienia obowiązkowe i zalecane są najważniejsze.

Konkurs na BRZUSZEK MIESIĄCA!
DODAJ zdjęcie swojego brzuszka w ciąży i WYGRAJ zestaw pościeli dla maluszka!

Porady ekspertów Babyonline.pl
Zapraszamy do zadawania pytań :)

Sprawdź aktualne konkursy dla mam i wygrywaj ciekawe nagrody!
Zmieniamy się dla Was, zajrzyj po szczegóły.

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16-11-2015, 11:19
dobra_ciocia dobra_ciocia jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
dobra_ciocia.polki.pl

Domyślnie Odp: Kieszonkowe

Ja mam 6 letniego syna i też się zastanawiam, w jakim wieku można zacząć dawać kieszonkowe i od jakich kwot zacząć. Syn chodzi do zerówki i ma wykupione posiłki, więc ta sprawa odpada. Na co zwrócić uwagę przy rozmowie z dzieckiem na ten temat, aby potem nie wprowadzać coraz to nowszych zasad.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-11-2015, 13:13
annaniol annaniol jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
annaniol.polki.pl

Miasto: Mazowieckie
Zdjęcia: 63

Ja ekspertem nie jestem. Moje dziecko ma pół roku więc kieszonkowego jeszcze nie dostaje, ale ma swoje konto oszczędnościowe, na które wpłacam jej co miesiąc 100 zł. Jeśli chodzi o kieszonkowe to mogę się wypowiedzieć jako ktoś kto kiedyś je otrzymywał Dostawałam kieszonkowe nie od rodziców, ale od dziadków od pierwszych klas szkoły podstawowej. Nie pamiętam teraz czy to była już pierwsza czy druga klasa, ale w drugiej już na 100 procent dostawałam kieszonkowe. Było to chyba 10 zł tygodniowo jeśli dobrze pamiętam. Dla mnie była to spora kwota wtedy. Równocześnie z przyznaniem mi kieszonkowego uczono mnie, że pieniądze mają wartość i nie powinno się ich trwonić i, że warto oszczędzać. Toteż co tydzień połowę mojego kieszonkowego wpłacałam na SKO. Dzięki temu miałam swoje pieniądze na wakacyjne wydatki Z czasem i biegiem lat moje kieszonkowe rosło, ale zawsze z tego co dostawałam, część odkładałam. Zresztą nauczyłam się odkładać nie tylko kieszonkowe, ale także pieniądze które np dostawałam na prezent. Przełożyło się to na to, że jak tylko zaczęłam zarabiać swoje pieniądze, założyłam konto oszczędnościowe i na nie wpłacam co miesiąc konkretną kwotę jako zabezpieczenie przyszłości, na czarną godzinę. Uważam zatem, że warto dawać kieszonkowe, ale od razu też warto uczyć oszczędności i gospodarowania pieniędzmi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22-11-2015, 23:53
testolandia testolandia jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
testolandia.polki.pl

Zdjęcia: 10

Chyba jak już do szkoły chodzi. Jakby dzieciaczek był rozrzutny w ciągu jednego dnia całe kieszonkowe przepuszczał, to wypłacałabym tygodniówki. Jeśli nie, to raczej raz na miesiąc jakąś kwotę - 80 zł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30-11-2015, 17:27
darka34 darka34 jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
darka34.polki.pl

Kieszonkowe to fajny sposób by uczyć dziecko gospodarności i zarządzania pieniędzmi.Chociaż z drugiej strony to powinien być jakiś przedmiot w szkole o oszczędzaniu i finansach osobistych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14-12-2015, 15:51
lucyna84 lucyna84 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
lucyna84.polki.pl

Zdjęcia: 2

Jak ja chodziłam do szkoły średniej to był przedmiot, który nazywał się przedsiębiorczość. Teoretycznie powinni na nim uczyć właśnie tego jak zarządzać pieniędzmi i oszczędzać, ale mnie niczego takiego nie nauczyli. Gdyby nie rodzice i dziadkowie nie miałby mnie kto tego nauczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18-12-2016, 23:16
teresa211186 teresa211186 jest offline
Senior Member

Zobacz mój nowy profil
teresa211186.polki.pl

Zdjęcia: 88

Ja nie dostawałam kieszonkowego , mój mąz też nie dostawał, teraz potrafimy to docenić i odpowiednio gospodarować swoimi pieniędzmi. Kiedyś były takie czasy ze dziecko jak dostało od dziadków jakiś grosz to potrafiło go oszczedzać i tak nim zagospodarować zeby mieć jak najwięcej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13-04-2017, 12:31
hhalina90 hhalina90 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
hhalina90.polki.pl

Uważam, że warto dawać kieszonkowe, aby dziecko nauczyło się oszczędności i gospodarowania pieniędzmi - nie musi to być wiele, kilkadziesiąt zł miesięcznie powinno wystarczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19-04-2017, 15:47
Sadra Sadra jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
Sadra.polki.pl

Blog Entries: 4

Cytat:
Napisał hhalina90 Zobacz post
Uważam, że warto dawać kieszonkowe, aby dziecko nauczyło się oszczędności i gospodarowania pieniędzmi
Też tak myślę, lepiej jak ma swoje drobne pieniądze i nimi gospodaruje, niż jak dostaje na wszystko co chce. Może to być nawet więcej, ale w takim wypadku jak zabraknie to do następnego miesiąca nie dostanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2017, 14:30
adejacer adejacer jest offline
Junior Member

Zobacz mój nowy profil
adejacer.polki.pl

heeeeeeeeej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2017, 08:41
onexia12's Avatar
onexia12 onexia12 jest offline
Member

Zobacz mój nowy profil
onexia12.polki.pl

Ja się zastanawiam, pieniądze powinno się dawać "za coś", na przykład za sukcesy w szkole.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania