Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Badanie prenatalne w ciąży

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    Badanie prenatalne w ciąży

    Czy wykonywałyście profilaktycznie badania prenatalne w ciąży? Czy są jakieś przesłanki mówiące o tym, że warto takie badanie wykonać?
  •    
       

    #2
    Odp: Badanie prenatalne w ciąży

    emmaz ja takie badanie robiłam, bo chciałam być spokojna i wiedzieć czy z dzidziusiem wszystko w porządku. Z tego co pamietam to przesłanką jest wiek kobiety (chyba 35 lat), choroby genetyczne w rodzinie, a moja koleżanka miała zlecone po poronieniu w pierwszej ciąży. Ja uważam że warto takie badanie wykonac.

    Skomentuj


      #3
      Odp: Badanie prenatalne w ciąży

      Ja nie wykonywałam takie badania miałam pełne zaufanie do mojego lekarza prowadzącego i wiem, że jak by coś się działo to poleciłby wykonanie takie badania.
      Tak jak napisała wyżej Jjmka decyduje o tym wiek kobiety w tedy takie badanie jest refundowane z nfz i na pewno jakieś obciążenia genetyczne. Wiele mam wykonuje takie badania prewencyjnie, żeby mieć pewność, że dzidziuś jest zdrowy.

      Skomentuj


        #4
        Odp: Badanie prenatalne w ciąży

        Ja wykonywałam. Obecnie można zrobić badania prenatalne z krwi. Nie jest to duży koszt, pamiętam że jak robiłam to kosztowało to 100 zł czyli taniej niż wizyta u lekarza. Miałam ukończone 30 lat i lekarz zasugerował,że warto byłoby sobie coś takiego zrobić. Nie żałuję bo przynajmniej byłam pewna,ze wszystko z dzieciaczkiem było ok. Piszę tutaj o teście PAPP-A, inaczej test podwójny.
        Możesz sobie jeszcze zajrzeć na tę stronę:
        http://wizyta24.pl/badania-diagnosty...-je-wykonywac/

        Masz tutaj wypisane wszystkie badania prenatalne z informacjami kiedy trzeba je wykonać.

        Skomentuj


          #5
          Odp: Badanie prenatalne w ciąży

          Ze smutkiem musze w pewnym zakresie sprostować powyzsze wypowiedzi. Wykonywane testy pozwalaja na wykrycie stosunkowo niedużego odsetka chorób, jakie mogą wystąpić u dziecka w okresie prenatalnym. Żaden z nich nie jest ponadto pewnym testem nawet w wykrywaniu tej choroby, dla której jest dedykowany. Możemy mieć zarówno wynik dodatni u zdrowego dziecka, jak i wynik ujemny, pomimo, że dziecko jest chore. Nie mamy więc pewności urodzenia zdrowego dziecka, pomimo, że wszystkie testy i badania wyszły prawidłowo i nie mamy też pewności choroby dziecka, gdy te testy wyszły nieprawidłowo. Możemy mówić tylko o określonym prawdopodobieństwie. Część diagnostyki prenatalnej (np amniopunkcja, biopsja trofoblastu), ma wpisany, jako efekt uboczny, pewien odsetek poronień. Warto więc zawsze sytuację przemyśleć i przedyskutować ze swoim lekarzem.
          Pozdrawiam
          prof. UWM dr hab. n. med. Piotr Jurkowski, specjalista pediatra

          Skomentuj


            #6
            Odp: Badanie prenatalne w ciąży

            Ja poza podstawowymi czyli USG, badania krwi itp nie robiłam. Lekarz mnie o nich poinformował, bo musiał, ale sam powiedział, że nie ma sensu robić tych badań, bo one dosyć często wychodzą źle np ze względu na sam wiek pacjentki i kobiety później nie ptorzebnie stresują się. Oczywiście czasami potwierdzają istniejący problem, wadę, ale tak na prawdę musisz sobie zadać zasadnicze pytanie. Czy jeśli badania wykażą, że Twoje dziecko nieprawidłowo rozwija się, ma poważną wadę, to usuniesz je? Jeśli nie to po co Ci to wiedzieć? Wady, które można leczyć w okresie prenatalnym diagnozuje się poprzez te podstawowe badania

            Skomentuj


              #7
              Odp: Badanie prenatalne w ciąży

              Ja wykonywałam tylko te bezinwazyjne - USG i badania z krwi. Zrobiłam je tylko po to, aby wiedzieć czy ewentualnie można już w ciąży jakoś pomóc (leczyć) maluszka. I tak nie zdecydowalibyśmy się na terminację.

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                ja miałam mieć badanie prenatalne, skierował mnie na nie lekarz ale na miejscu inna pani ginekolog stwierdziła że zostałam bezpodstawnie skierowana na nie

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                  Ja nie robiłam, jeśli na tzw. usg genetycznym wyszłaby jakaś nieprawidłowość pewnie robiłabym dalsze badania. Brak też jakichkolwiek wskazań, wiem, czy wady genetyczne w rodzinie. Więc nie robiłam, córcia urodziła się zdrowa. Chyba nawet są refundowane te badania, jak kobieta skończy 35 lat.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                    Ja też nie robiłam badań prenatalnych bo uważałam, że nie ma takiej potrzeby. Chłopcy dzięki Bogu urodzili się cali i zdrowi


                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                      Nie miałam żadnych podstaw, aby je robić. Żadnych wskazań ani nieprawidłowości. Dla kobiet po 35 roku życia faktycznie są one refundowane.

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                        Ja robilam podstawowe badania w ciazy a dodatkowo zrobilam bdanie usg 3 d za ktore placilam 200 zl

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                          Ja również robiłam badanie 3D, ale bardziej z ciekawości jak maluch wygląda i to pod koniec ciąży, żeby na pamiątkę zostało zdjęcie. Takie okrojone usg kosztowało nas 100 zł.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                            Ja robilam w 22 tygodniu ciazy, kekarz glownie sprawdzil serduszko, poxniej kazal jeszcz przyjechac w 32 tyg ale ja juz nie jechalam

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: Badanie prenatalne w ciąży

                              Tak, to tzw. usg genetyczne warto robić 3D, bo jest podobno dokładniejsze. Ale jak nie ma nic niepokojącego a rodziców na to nie stać to bez przesady.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X