Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

jak długo karmić piersią?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

    jak długo karmić piersią?

    Witam
    Jestem mamą 5 letnich bliźniaków i rocznej córci. Synów karmiłam mm z wielu powodów o których nie chce pisać bo nie jest to dla mnie przyjemny temat.
    Córka jest na piersi do dzisiaj.
    Nurtuje mnie jednak pytanie, jak długo najlepiej karmić piersią, ponieważ wiem że organizacje zajmujące się tym tematem zalecają nawet do 3 lat. Ale od kiedy córka ukończyła 6 miesięcy spotykam się z opinią wielu osób w tym lekarzy (!) że dłuższe karmienie piersią nie ma sensu, że powinnam jej podać mm bo to już jest tylko kwestia przyzwyczajenia dziecka i nic dobrego dla niego nie wnosi. Nawet na tym forum dietetyk stwierdził że pierś po 6 msc życia to tylko dodatek, więc można spokojnie przechodzić na mm.
    Nie rozumiem takiego podejścia, dlatego cieszę się że pojawiła się pani na naszym forum i proszę o zabranie głosu w tej sprawie


  •    
       

    #2
    Odp: jak długo karmić piersią?

    Zadała Pani bardzo ciekawe pytanie, trapiące prawdopodobnie większość karmiących Mam. Nie ma na nie jednej odpowiedzi, bo problem jest złożony i zależy od wielu czynników.
    Zacznę zatem od kilku informacji, które mogą pomóc w wyrobieniu sobie zdania na temat sensowności dłuższego karmienia piersią.
    Mleko stanowi podstawę żywienia dziecka znacznie dłużej niż przez 6 miesięcy, posiłki uzupełniające wprowadza się przecież powoli i stopniowo, zaczynając od 1-2 porcji i dochodząc do 3-4 posiłków pod koniec 1 roku życia dziecka. W 7-8 miesiącu życia mleko kobiece pokrywa 70% zapotrzebowania energetycznego dziecka, w 9-11 miesiącu 55%, zaś w drugim roku dziecka 40%. Mleko mamy nigdy nie traci na wartości, dzieci karmione w 2 i 3 roku życia otrzymują w nim białko, tłuszcze, laktozę, witaminy i sole mineralne, cały czas wytwarzane są przeciwciała, wspierające dziecko w zwalczaniu chorób, z którymi styka się jego rodzina.
    Nikt nie określił kiedy karmienie należy zakończyć, najczęściej podaje się zalecenia WHO "do dwóch lat lub dłużej". Należy jednak pamiętać, że karmienie piersią to nie tylko metoda odżywiania, a sposób zaspokajania potrzeb emocjonalnych dziecka. A takie potrzeby mogą być bardzo różne. Część dzieci sama odstawi się od piersi, co jest chyba najwygodniejsze dla mamy i dziecka, część będzie ssała pierś bardzo długo, co nie zawsze będzie mile przyjmowane przez mamę.
    Dlatego czasami jest tak, że dziecko samo daje nam odpowiedź na pytanie "Jak długo karmić piersią" a czasami decyzję podejmuje Mama, która z jakiegoś powodu musi lub chce to karmienie zakończyć.
    Ponieważ karmi Pani już rok, czego szczerze gratuluję i stawiam jako przykład do naśladowania proponuję postawić sobie pytanie: czy dobrze mi z tym (nadal wartościowym dla dziecka) karmieniem? Jeżeli tak, to proszę karmić spokojnie nadal, czekając na moment kiedy dziecko się samo odstawi, lub Pani zmieni swoje zdanie. Jeżeli przeżywa Pani jakieś trudności, proponuję zastanowić się, czy da się je wyeliminować i czy wtedy byłaby Pani chętna karmienie kontynuować. W momencie, kiedy podejmie Pani decyzję o zakończeniu karmienia proponuję robić to stopniowo, będzie to sposób łagodny dla dziecka i pozwoli stopniowo wygasić laktację, co pomoże uniknąć problemów, które mogą się u pani pojawić czy odstawieniu nagłym.

    Pozdrawiam i trzymam kciuki za długie karmienie piersią
    Małgorzata Zadrożna-Karpiejczyk
    Certyfikowany Doradca Laktacyjny

    Skomentuj


      #3
      Odp: jak długo karmić piersią?

      Zgadzam się w 200% z Panią M.Zadrożna-Karpiejczyk.

      Skomentuj


        #4
        Odp: jak długo karmić piersią?

        dziękuje bardzo za odpowiedź, utwierdziła mnie Pani w przekonaniu, że podjęłam właściwą decyzję i o ile moja córka nie zrezygnuje z mojego mleka to zamierzam ją karmić do 2 urodzin. Zwłaszcza że karmienie w dzień zastąpiła sobie sama "konkretnym" jedzeniem. Więc karmienie wieczorne i ranne nie będzie stanowiło problemu nawet po powrocie do pracy.


        Skomentuj


          #5
          Odp: jak długo karmić piersią?

          Ja karmiłam swoją córkcię do 2 roku życia. Choć karmienie to może za duże słowo, bo pod koniec tego roku to był już tylko jeden posiłek, ostatni i jak zauwazyłam że jest to bardziej ssanie a nie jedzenie, zdecydowałam się na zakończnie karmienia

          Skomentuj


            #6
            Odp: jak długo karmić piersią?

            właśnie, moja córcia ma 9,5 miesiąca, po roczku będę musiała wrócić do pracy i trzeba będzie zrezygnować z karmienia, choć poranne i wieczorne "ciąganie cycusia" nie podlega wątpliwości. Chociaż teraz z tym ciąganiem w dzień jest różne, dostaje zupki 2x po 50ml bo więcej nie zjada, owoce ok 120 ml a cycusia, którego czasami ssie 30 sekund i się ganiamy po łóżku albo śsie 10 min - w ciągu dnia. Gabrysia na umie pić z butelki, nie używamy smoka, próbuje jej podawać soczki za dnia ale max jak wypije 20 ml. Czy ona nie potrzebuje więcej mleczka? i czy to dobry czas własnie na przestawienie się na karmienie 2x?

            Skomentuj


              #7
              Odp: jak długo karmić piersią?

              skoro lekarze i dietetycy zalecaja mleko po 6 msc to czemu ma to byc mm a nie mn?

              Skomentuj

              •    
                   

                #8
                Odp: jak długo karmić piersią?

                Po powrocie do pracy można śmiało kontynuować karmienie piersią, podając ją dziecku właśnie przed wyjściem i po powrocie do domu. Dopóki mama jest z dzieckiem w domu niemowlę karmimy na żądanie, starając się aby podawane posiłki i napoje nie wyparły karmień piersią. Do ukończenie przez dziecko roku posiłków uzupełniających powinno być 3-4 na dobę a karmień piersią 6-8.
                Małgorzata Zadrożna-Karpiejczyk
                Certyfikowany Doradca Laktacyjny

                Skomentuj


                  #9
                  Odp: jak długo karmić piersią?

                  Ja karmiłam obie córki rok czasu.
                  Na szczęście miałam dużo i wartościowy pokarm więc nie było problemu.

                  Skomentuj


                    #10
                    Odp: jak długo karmić piersią?

                    Ja się dopiero powoli wdrażam w sprawy związane z maluchami, karmieniem itp.. Termin porodu mam pod koniec roku. Ale już zaczęłam się zastanawiać (po przestudiowaniu "internetów") ile/jak długo karmić piersią? Do pracy raczej będę musiała wrócić po ok pół roku, ale mam rodzinę która duzo pomoże. Są przecież laktatory, mleko może trochę w lodówce trzymać, chyba najlepiej jak najdłużej karmić? Dlaczego niektórzy się upierają że ma to być 4- 6mies i koniec??

                    Skomentuj

                    •    
                         

                      #11
                      Odp: jak długo karmić piersią?

                      Napisane przez werdina Pokaż wiadomość
                      Są przecież laktatory, mleko może trochę w lodówce trzymać, chyba najlepiej jak najdłużej karmić? Dlaczego niektórzy się upierają że ma to być 4- 6mies i koniec??
                      Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć Ale też zauważyłam, że często stwierdzenie "wracam do pracy" jest równoznaczne z "kończę karmienie". A karmić można po prostu wtedy, kiedy jest się w domu, szczególnie, jeżeli dziecko ma już wprowadzone posiłki uzupełniające.
                      Małgorzata Zadrożna-Karpiejczyk
                      Certyfikowany Doradca Laktacyjny

                      Skomentuj


                        #12
                        Odp: jak długo karmić piersią?

                        ja karmiłam do 6 msc, później przeszłam na sztuczne mleko.

                        Skomentuj


                          #13
                          Odp: jak długo karmić piersią?

                          My nie mamy zamiaru wprowadzać mleka sztucznego,stałe pokarmy i cyc od 6miesiąca.

                          Skomentuj


                            #14
                            Odp: jak długo karmić piersią?

                            No czasem nie ma się na to wpływu. Pojaiwają się alerie i po prostu brak pokarmu, więc nie ma wyjścia.

                            Skomentuj


                              #15
                              Odp: jak długo karmić piersią?

                              Ja też karmiłam krócej. Wróciłam do pracy i było mi po prostu wygodniej.

                              Skomentuj

                                     
                              Working...
                              X