PDA

View Full Version : Kiedy ubieracie choinkę?

koniczynka4
03-12-2009, 12:22
My ubieramy rankiem w dniu Wigili a Wy kiedy to robicie?

Czy podoba wam się, to że sklepy przybierają świąteczną szatę już na początku listopada?

http://ptokfin.org/obyczaje/Image5.gif

Nusiakova
03-12-2009, 15:14
My na wieczór przed Wigilią. Bo w ten dzień i tak duże zamieszanie mamy
w domu, więc choinkę na spokojnie ubieramy sobie w Wigilię Wigilii :D

Na drugi temat się nie wypowiadam, gdyż mogłoby polecieć kilka niekulturalnych słów :D

Sloneczko8
03-12-2009, 16:14
my rowniez w Wigilie podejrzewam ze przyjelo sie to dlatego zebysmy nie marudzili i nie przeszkadzali mamie w kuchni jak bylismy mali ;) a rozbieramy choinke po koledzie czyli kolo lutego lub stycznia zalezy od ktorej strony osiedla ksieza zaczna

anna31
03-12-2009, 16:18
U nas też dzień przed wigilią nie wcześniej bo do świąt choinka moze się już znudzic.
Co do drugiego pytania to nie komentuję bo jakoś mnie to nie obchodzi i raczej nie drażni.

majajula
03-12-2009, 17:09
My ubieramy w Wigilię bo taka była u nas tradycja. Ale w tym roku trochę wczesniej bo na świeta wyjeżdżamy. A rozbieraliśmy jak ksiądz chodził po kolędzie. No ale w tym roku nie wiem kiedy rozbierzemy bo ksiądz był wczoraj:p

melchior
03-12-2009, 18:06
My choinke ubieramy 2 dni przed Wigilia na spokojnie, pomagaja nam dzieci i jest wtedy wesolo jak cos spadnie albo Tymek zrobi z babek weza ,bo i tak sie zdazało ......CUKIERKI LUB SOPELKI to dopiero w Wigilie ,bo mogłyby zniknac z choinki predzej (To sprawka mego męża ha ha ha ha )

dancio2006
03-12-2009, 18:51
My tak samo dwa dni przed ubieramy choinkę,pomaga mi w tym synek,już się nie możemy doczekać

ColorWomen
03-12-2009, 21:10
A my ubieramy w tym roku (jak i w zeszłym) tydzień przed, aby Amelka się nią nacieszyła.Nie wadzi więc może postać:)

enigma10
04-12-2009, 22:08
ubieramy choinke w Wigilie /w moim rodzinnym domu tez tak bylo/
rozbieram po Trzech Królach, bo nie lubie, jak dlugo stoi i sie kurzy:rolleyes:

pinklady
04-12-2009, 22:16
My ubieramy w wigilie bo wczesniej nigdy mi się nie chce
a rozbieramy po kolędzie

anik12
04-12-2009, 22:26
My ubieramy w Wigilię bo taka była u nas tradycja. Ale w tym roku trochę wczesniej bo na świeta wyjeżdżamy. A rozbieraliśmy jak ksiądz chodził po kolędzie. No ale w tym roku nie wiem kiedy rozbierzemy bo ksiądz był wczoraj:p

A to po co ksiądz tak prędko był/

My ubieramy dzień przed wigilią

daisy
04-12-2009, 23:33

Majajula - to poczekasz aż ksiądz znowu przyjdzie i takim sposobem będziesz miała święta cały rok :)
A swoją drogą... pierwszy raz słyszę o kolędzie przed świętami ??? :eek:

Co do tematu: my ubieramy zwykle dzień lub dwa przed wigilią tzn ja ubieram bo dzieci jeszcze za mały (no może w tym roku Krzyś mi pomoże bo w zeszłym w ogóle nie był zainteresowany ubieraniem choinki) Więc z racji innych zajęć w samą wigilię ubieram ją wcześniej.
Co do drugiego pytania to ... bez komentarza, ale kuzynka mieszka w Niemczech i tam były już sklepy wystrojony na początku października. To jest dopiero przegięcie. Jeszcze trochę i od wielkanocy będą choinki.....

mamakarolka
12-12-2009, 13:59
Ja zazwyczaj choinkę ubieram 1-2 dni przed Wigilią dlatego że w samą Wigilię nie mam czasu.
W moim rodzinnym domu zawsze ubieraliśmy choinkę w Wigilię, nigdy nie mogłyśmy się z siostrą doczekać tej chwili. Tata zawsze zawieszał nam lampki a cała reszta należała do nas:)
Jak sobie to przypomnę to tak milusio mi się na serduszku robi:)

Miss
12-12-2009, 14:08
z racji,ze zawsze swieta spedzalismy u dziadkow to nasza choinke ubieralismy wczesniej
choinke u dziadkow w dzien wigilii
a teraz odkad mieszkamy juz na swoim we fr,od tyg,mamy juz choinke ubrana,bym mogla sie nia nacieszyc,bo na swieta jedziemy do pl,a kiedy wrocimy trza bedzie ja schowac:)

jahmajka
12-12-2009, 23:11
cale zycie w wigilie a w tym roku juz stoi ubrana:D

balvvanek
14-12-2009, 21:19
u nas jest taki zwyczaj, że w pierwszej kolejności zawsze lepimy bałwana, a dopiero potem ubieramy choinkę - zazwyczaj w wigilijny poranek :)

kamilka06872
08-12-2010, 10:37
My ubieramy choinkę dzień przed wigilia w godzinach wieczornych. Moja córeczka przy pomocy swojego taty zakłada gwiazdę:). Co do sklepów moim zdaniem jest to przesada by już w listopadzie były w nich choinki.

anu26
08-12-2010, 10:59
zawsze w wigilie albo 2 dni przed ale w tym roku choinka stoi do wczoraj!!Marcel sie uparł i nie szło mu przegadać no to uległam.Mały cieszy sie jak niewiem.Co do sklepów to ja osobiście lubie jak choinki i światełka są wcześniej.Uwielbiam wtedy wędrować w tą i z powrotem po sklepie...miła atmosfera

czacza
08-12-2010, 13:37
ja uwielbiam stroić choinkę i zawsze to z mojej inicjatywy wychodzi ten dzień, w którym stanie ładnie przyozdobiona, teraz jak mam już swój dom to i tak u rodziców też ja stroję choinkę i to zazwyczaj parę dni przed, wtedy kiedy akurat jest czas i jestem u rodziców, w moim domku będzie stała na pewno wcześniej bo sama nie mogę się już jej doczekać..

aguszasza
09-12-2010, 09:40
W moim domu zawsze w wigilijny poranek ubieralysmy z siostrami i tata a teraz w swoim domu najczęsciej wieczor przed bo w Wigilie najczesciej nie ma na to czasu tym bardziej ze maz pracuje a wszystko co do mnie nalezy trzeba podszykowac... bo co drugie swieta na 16-17 jedziemy z Wigilia bo u mojego meza Wigilia jest zawsze u jego babci i tam zjezdza sie cala rodzina i kazdy ma cos do zrobienia zeby na babcie nic nie zrzucac:)

ankasos25
12-12-2010, 23:16
Zazwyczaj w dniu wigilii lub wieczór przed ale tym razem nie wytrzymałam i z racji choroby (bo tylko wtedy mam czasu trochę) ubrałam dziś naszą a córci w pokoju już chyba z tydzień temu...

wstawiam nasze choineczki:

sylciar
14-12-2010, 00:18
Jeśli chodzi o wystawy sklepowe podobają mi się bardzo...tak pięknie można powędrowac na zakupy i pooglądac przecudne wystawy choć wydaje mi sie że powinni je przystrajac na początku grudnia, przed mikołajkami,dlatego że grudzień jest tym magicznym miesiącem który wprowadza nas w świąteczny klimat.Uwielbiam grudniowe zakupy w takim klimacie.Listopad to może za wcześnie ale początek grudnia czemu nie.

Jeśli chodzi o choinkę w domu to wcześniej ubieraliśmy na 2 dni przed wigiliją, w domu rodzinnym w dzień wigilii rano, a w tym roku z mężem postanowiliśmy ze dla dzieci bedziemy rozkładac wcześniej zeby się nią nacieszyli dlatego też kupiliśmy małą choineczkę w tamtym tygodniu i razem z dziecmi rozłożyliśmy ją.Teraz dzieci czekaja na Mikołaja, a tą dużą do salonu zamierzamy rozłożyc na dniach.Porządki już zakończone,remonty też więc i choinka będzie wcześniej:)

havajana
17-12-2010, 20:48
dzień lub dwa wcześniej, ja nie lubię pośpiechu, i bym się nie wyrobiła w Wigilię

OLUTEKU
24-12-2010, 21:00
My ubieramy kilka dni przed , kozystajac z okazji Kochane koleżanki:

Świąt radosnych,
przeżyć wzniosłych,
w zdrowiu, szczęściu i miłości.

Niech Święta radością
wypełnią Wasz dom
A Nowy Rok blasku doda
Waszym dniom.
♥.•****•.♥♥•****•.♥♥.•****•.♥♥•****•.♥

___________< o >
_____________/
_________o`* o.@*o`.
________.' '*Q o *o@
________( () o*o* @ o'.
_______.-' o *0_Q.-'-;*o)
_______.' 0 Q @0@ ()* `-.
______* @ o*o @. ‘Q * o )
_____o`-...-@""-Q '-~@'`0*.’
_____.'` @ Q * 0*’Q. ‘ @`-.)
_____*.' o . @* '-@‘o’’Q.*-oQ’.
____* @ * ._()__0*Q.~-' @ ()* `
____(o () * o* Q'._@_Q o ()’´´*.'.
___o'-.-' @`--._ @’* Q *.@-* * ``-.
___.-' @ _Q_.-'~'-. @ ´()`-*@.o’Q’
__.' @* o ..-' * o *.@ * 0 *@oQ`) o*'
_* 0.-~@-._Q * 0 * ~. Q _.~@-.*_0_.'
_'._@ * o () '-._@__0__@_.-'Q o . '-.*
_;--@' 0‘Q * Q o *@ * 0‘ o @ *'-*.o
_.o-' * ‘ '._@__* .Q.~ @- . 0 () Q @ *'.
_* @ *‘ o * @ _.''Q~o..__@__.--'`@--.*
_;'-.__@_Q . 0 () oQ * o*♥.*•.¸♥¸.•*♥
_____________$$$$$
_____________$$$$$
OLUTEKU :-)

Margerytka28
24-11-2012, 15:41
2 dni przed:)

kasia_5891
19-12-2012, 14:01
u nas w wigilię jest za dużo zamieszania, więc parę dni wcześniej ubieramy ;) co do drugiego pytania - początek listopada to trochę za wcześnie. mogliby tak pod koniec listopada ubierać sklepy.

dziewiatka9
20-12-2012, 15:44
My ubieramy dzisiaj. Uwielbiam stroić choinkę, daje mi to chyba tyle radości, ile dzieciom. Nakupowałam mnóstwo ozdób: kokardek, bombek, łańcuchów, szyszek i lampek i czekam na męża aż się za to weźmiemy. W domu rodzinnym zawsze ubieraliśmy choinkę w wigilię, ponoć taka jest tradycja, ale dla mnie to zdecydowanie za późno. I teraz bym nie zdążyła - bycie dorosłym jest beznadziejne, trzeba gotować, prać, sprzątać itd., itp. i na choinkę nie starcza czasu :/

2992
20-12-2012, 19:44
Ja mam duża piekną żywą choinkę i ubiorę ją w sobotę. o wtedy już zacznę świętować po trochu.A wy?:mad:;)

Hannawodniak
21-12-2012, 12:10
My dopiero w Wigilię ubierzemy,
ale potem pewnie stała az do lutego:DD

evelinek13
14-03-2013, 13:05
my zawsze ubieramy 3dni przed wigilią zeby juz poczuc magie:)

agniecha1793
26-03-2013, 15:54
My mamy tradycje ubioru choinki w dzien Wigilijny:)