PDA

View Full Version : Obwód główki

iwona_be
28-11-2008, 15:47
Wyczytalam ,ze obwod glowki niemowlaka przez pierwsze 3 m-ce powinien zwiekszyc sie o 6 cm i w m-cach 3-6 o nastepne 3 cm czyli polrocznemu dziecku przybywa ok 9cm. Szczerze mowiac troche sie zaniepokoilam bo przyrost obwodu glowy mojego synka przez 4m-ce tyle wlasnie wynosi. Wizyte kontrolna mamy dopiero na 4 .12 .Jak to u Was sie przedstawia?

ColorWomen
28-11-2008, 19:03
Amelka jak sie urodziła obwód główki miała 35,5
W 6 tygodniu miała 39,4
3 m-ce 41
6 m-cy 43
7 m-cy 44

Spytaj sie przy wizycie czy wszystko ok to juz nie dlugo:)
Ale mysle ze jezeli lekarz do tej pory nic nie zauwazyl to niema sie czym martwic.
Pozdrawiam

gzdylu
28-11-2008, 21:01
"Prawidłowe przyrosty obwodu głowy w 1r.ż. kształtują się mniej więcej w następujący sposób: 2cm przez pierwsze 3 miesiące, 1cm przez kolejne 3 m-ce i 0,5cm przez kolejne 6 m-cy. Ważna jest proporcja z obwodem klatki piersiowej: obwody te zrównują się ok.3-5m-ca, a potem klatka jest większa od głowy o 1-2cm."
Moi synkowie urodzili się z małymi główkami 36 cm więc przyrost moim zdaniem w takim przypadku musi być proporcjonalny.

ania839
28-11-2008, 21:12
iwona_be wiesz co, nie martwiłabym się tym. Własnie z ciekawości
zajrzałam do książeczki zdrowia i.... mojemu synowi przez pierwsze 4
miesiące przybyło 8cm. I przez następne 2 miał taki sam obwód
główki.
Także spokojnie.

dotty
28-11-2008, 22:30
Wyczytalam ,ze obwod glowki niemowlaka przez pierwsze 3 m-ce powinien zwiekszyc sie o 6 cm i w m-cach 3-6 o nastepne 3 cm czyli polrocznemu dziecku przybywa ok 9cm. Szczerze mowiac troche sie zaniepokoilam bo przyrost obwodu glowy mojego synka przez 4m-ce tyle wlasnie wynosi. Wizyte kontrolna mamy dopiero na 4 .12 .Jak to u Was sie przedstawia?
To jest tylko ogólny zarys proporcji, bo ciężko stwierdzić kiedy dzidziuś się urodzi jego rzeczywistą miarę główki, dużo przecież zależy od rozmiaru kanału rodnego mamy...Przez pierwszy miesiąc życia główka może zwiększyć obwód nawet o 5cm, a to dlatego, że kości czaszki wracają do prawidłowego kształtu po porodzie...
Nasz synek po porodzie miał 36cm obwodu główki,
w 13 tyg. 40,2cm,
w 12 miesiącu 47,5cm
Czyli przez rok urosła 11,5cm, skoro przez pół roku rośnie ok 9cm to chyba u nas 11,5cm przez rok to za mało
Teraz nasz synek ma 1,5 roczku i obwód główki wynosi 49,5 cm

Moim zdaniem to jest tak jak z wagą maluszka, ogólnie mówi się, że dziecko do 6-ego miesiąca podwaja swoją wagę a do 1 roku potraja, tak może być ale nie musi...

Dla uspokojenia obaw jednak możesz zrobić badania, po prostu nie czekać na wizytę kontrolną, nic nie szkodzi Ci spróbować a przynajmniej się uspokoisz:)

iwona_be
29-11-2008, 08:11
Dzieki dziewczyny za odzew :) sprawdzilam jeszcze obwod klatki piersiowej i jest taki sam jak obwod glowki wiec chyba moge byc spokojna . Oczywiscie dla pewnosci zapytam jeszcze doktorke . Nie wiem czy Wy tez tak macie ,ze jak cos mnie zaniepokoi co dotyczy zdrowia dziecka ,to dostaje malpiego rozumu i nie potrafie logicznie myslec :rolleyes:

Miss
02-06-2009, 17:12
u mnie wogole na wizytach nie mierzyli obwodu główki....co za olewka:mad: WIEM tylko,że na 5 m miała 42cm,na rok 46cm,a jak się urodziła to 35cm

EWA2716
08-01-2010, 16:50
jaki obwód główki mają Wasze maluchy ? moja ma 8,5 miesiąca i ma 42,5 cm tylko ,troszkę się tym martwię a do pediatry idę dopiero za ok 2 tygodnie

kala8
08-01-2010, 18:42
jaki obwód główki mają Wasze maluchy ? moja ma 8,5 miesiąca i ma 42,5 cm tylko ,troszkę się tym martwię a do pediatry idę dopiero za ok 2 tygodnie

ale dlaczego sie martwisz ?? że za mały obód czy za duży ??? musisz zobaczyć w siatkach centylowych obwodu głowy dziewczynek, czy sie mieści w siatce?? moja córka np ma dużą głowę ale ma tak od urodzenia a nawet wcześniej bo w moim brzuchu już tak miała (mała miała hipotrofie), robiłam jej nawet usg przezciemiączkowe dla spokoju , ale wszystko jest ok, mam nadzieje że to tylko taka uroda

no nie wiem nie jestem ekspertem ale 42,5 to chyba troche mało w wieku 8,5 mca , to chyba na najniższym centylu, ale w normie

czacza
08-01-2010, 21:27
moja Amelia teraz ma 8 m-cy i 3 tygodnie a obwód główki ma 45 cm..

pieczulka
08-01-2010, 22:44
mojego G wzrost i masa trzyma sie najwyzszego centyla, a obwod główki trzyma sie najnizszego centyla. duzo zalezy od "urody" dziecka :)